6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:13

Ознака: карпалак

Одбележани две децении од загинувањето на десетте бранители кај Карпалак

Со панихида и положување цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак, на автопатот Тетово - Скопје, вчера им беше оддадена почит на десетте загинати бранители...

Во Прилеп одбележани 20 години од масакрот кај Карпалак

Претседателот Стево Пендаровски, министерот за одбрана Радмила Шеќеринска, началникот на ГШ на АРМ генерал потполковник Васко Ѓурчиновски, делегации од семејствата, од општина Прилеп, од...

Панихида за загинатите кај Карпалак

Утрово делегации од Прилеп и Собранието на Македонија заминаа кон месноста Карпалак за да им одадат почит на десетте прилепски резервисти, Сашо Китаноски, Нане Наумоски,...

Загинатите нема да бидат заборавени

Започнаа чествувањата по повод 20 години од масакрот кај Карпалак Во Касарната „Мирче Ацев" во Прилеп делегации од АРМ, од МО, од општина Прилеп, од...

Делегација од Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 10 армиски резервисти...

Делегација од Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски, по повод 19-годишнината од загинувањето на 10 армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положи цвеќе пред спомен-плочата...

Да не дозволиме да се вратат сеништата од минатото

Со полагање на цвеќиња претставници од Владата, од кабинетот на Претседателот, од МО и ГШ на Армијата, од општина Прилеп, од семејствата на загинатите,...

И по 19 години Карпалак е прилепски и македонски непребол

Секој настан низ времето и просторот доживува критичка проверка. Но масакрот кај Карпалак на 8 август 2001 година сѐ уште и по 19 години...

Македонската влада оддаде почит на загинатите бранители на Карпалак

Во име на македонската владата, Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, денеска, положувајќи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на...

Започнаа одбележувањата на 19-годишнината од масакрот кај Карпалак

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето во касарната „Мирче Ацев“ вечерва започнаа активностите за одбележување на 19 години од масакрот кај Карпалак. во...

Сомнежите за предавство посилни од кога и да е

ПО 18 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ КАЈ КАРПАЛАК Карпалак, 18 години потоа, не е само прилепски туку и македонски непребол. Она што најмногу ги боли преживеаните...