Ознака: карпалак

Сомнежите за предавство посилни од кога и да е

ПО 18 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ КАЈ КАРПАЛАК Карпалак, 18 години потоа, не е само прилепски туку и македонски непребол. Она што најмногу ги боли преживеаните...

Осумнаесет години од масакрот кај Карпалак

Денеска се одбележуваат 18 години од загинувањето на десетте прилепски бранители во месноста Карпалак. Одбележувањето почна вчера со оддавање почит на бранителите во прилепската касарна...

Започна одбележувањето на 18-годишнината од масакрот кај Карпалак

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето во касарната „Мирче Ацев“, семејствата на загинатите, делегации на АРМ, Општина Прилеп и повеќе здруженија, попладнево во...

Обвинителството сѐ уште не ја утврдило фактичката состојба

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи, денеска во 13.15 часот го заврши увидот...

Завршена обдукцијата на телата на 13 загинати во автобуската несреќа

Во Институтот за судска медицина се примени 14 тела на загинати патници во вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово. Завршена е обдукцијата...

Увид на местото на несреќата, сообраќајот во прекин

На автопатот Скопје – Тетово од изутрината се врши увид на местото на синоќешната сообраќајна несреќа во која живото го загубија 14 лица. Поради...

Ден по страотната автобуска несреќа

Трагичната сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје - Тетово во близина на село Ласкарци, вчера на 13 февруари 2019 година, во која...

Утре и задутре денови на жалост, во несреќата кај Карпалак 14...

Утре и задутре, 14 и 15 февруари, ќе бидат прогласени за денови на жалост поради тешката сообрќајка што се случи попладнево на патот Скопје...

Во Институтот за судска медицина се идентификуваат телата на загинатите

Министерот за здравство Венко Филипче од Градската општа болница „8 Септември“ вечерва замина на Институтот за судска медицина каде треба да бидат идентификувани лицата...

ОЈО – Скопје врши увид на местото на несреќата

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје врши увид на лице место на тешката сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Скопје –...