Ознака: карикатура

Австралијците со карикатура што ги разгневи обожавателите на Ѓоковиќ

Еминентниот австралиски весник „Ејџ“ објави карикатура oд светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ, која ги разгневи неговите обожаватели. Откако министерот за имиграција Алекс Хок вторпат...

Драгољуб Башески: Карикатурата е средба со хуморот

Прилепчанецот Драгољуб Драги Башески пред извесен период ја објави книгата „Шест децении карикатура“, во која на 219 страници се објавени околу 220 карикатури создавани...

Педесет години светска галерија на карикатури

Во Музеј „Куќата на Робевци“ во Охрид синоќа се одржа промоција и отворање на изложба на карикатури. Изложбата се состои од 50 карикатури –...

Џим Кери предизвика бес со карикатура од гувернерката на Алабама

Џим Кери уште еднаш предизвика бес со провокативна карикатура – на неа е прикажана гувернерката на Алабама, Кеј Ајви, како абортиран фетус. Кери реагираше на...

Познатиот карикатурист Анджеј Краузе го илустрираше референдумот

Познатиот полски карикатурист Анджеј Краузе ја претстави ситуацијата поврзана со слабата излезеност на рефенредумот во Македонија, преку илустрација за британски „Гардијан“.