11 C
Skopje
22.10.2020 - 13:43

Ознака: каратисти

Три медали за каратистите во Умаг

Вчера на програмата беше третиот и последен натпреварувачки ден Македонските каратисти освоија три медали по двата натпреварувачки дена на ВКФ-тренинг кампот (до 21 год.) и...

Четворица каратисти се во Шангај по нови олимписки бодови

Во Премиер-лигата во секоја категорија настапуваат најдобрите 64 каратисти во светот, а освоените бодови се значајни и за обезбедување норма за настап на ЛОИ...

Смилковски и Јакупи со по четири победи во Истанбул

Столе Смилковски (до 60 кг) и Берат Јакупи (до 84 кг) се најуспешните каратисти што настапија викендов во турскиот град Истанбул, во рамките на...

Токио е сѐ поблиску за македонските каратисти

Со неодамнешната бронза од ЕП, Павлов оствари огромен скок и сега е на 40-то место на најновата листа за ЛОИ 2020, на која највисоко...

Во Дубаи единствен со две победи беше Павлов

Македонските каратисти и каратистки во борби (девет) и во кати (една) не успеаја да се закитат со медал ниту на вториот од предвидените седум...

Македонија со 29 каратисти на силното младинско ЕП

Викендов на ЕП за кадети, јуниори и за постари јуниори во Данска ќе се натпреваруваат 1.092 каратисти од 51 држава Македонија со вкупно 29 каратисти...

Каратистите без медал на Премиер-лигата во Париз

Најдобар пласман обезбеди Жарко Арсовски (над 84 кг) во борби, кој со три победи, од кои една во репасажот, го освои седмото место Македонските каратисти...

МТКФ ги избра најдобрите каратисти за 2018 година

Управниот одбор на Македонската традиционална карате федерација донесе одлука за наградување на најдобрите каратисти, спортски работници и подржувачи на овој спорт во 2018 година. Најдобри...

Каратистите без медал, но со најдобар екипен пласман на СП

На СП очекував многу, но чувствував и голем притисок поради обврската да ги исполнам очекувањата на, па, ете, не се покажав во најдобро светло,...

Каратистите во Мадрид по втор медал од СП

Боите на Македонија во Шпанија ќе ги бранат вкупно 13 репрезентативци, од кои 11 во борби и двајца во кати, предводени од селекторите Сашко...