10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 12:23

Ознака: каратисти

Одбрани каратистите што ќе атакуваат на нови медали на ЕП

Македонија речиси постојано од ЕП се враќала со медали, па убеден сум дека така ќе биде и во Баку, со што само ќе го...

Бронзи за каратистите Костов и Ацковски на ЕП во Будимпешта

Костов ја продолжи низата на освоени медали по среброто на ЕП 2019 во Данска и среброто на СП 2019 во Чиле, но тогаш како...

Каратистите се на одличен пат кон олимписката норма

Верувам дека покрај Павлов, на татамите во Токио ќе настапат Јакупи или Арсовски оти двајцата се во иста категорија, вели селекторот на македонската карате-селекција...

Злато за Неделковски и за Божиноска на „Кроација опен“

Македонските претставници освоија вкупно осум медали во мошне силна конкуренција на 1.663 каратисти, од 268 клуба од 22 држави Александар Неделковски (17) од Металург во...

Македонија со 37 каратисти ќе атакува на нови медали на ЕП

На претходното младинско ЕП, одржано годинава во Алборг (Данска), Македонија освои вкупно по две злата и сребра во сите три категории (кадети, јуниори и...

Каратистите со 13 медали на „Трофеј Македонија“

Македонските каратисти освоија вкупно 13 медали на меѓународниот карате-турнир „Трофеј Македонија“, кој викендов се одржа во малата сала на СЦ „Борис Трајковски“ Скопје, во...

Каратистите со скромен ефект во Мадрид

Македонските каратисти остварија вкупно три поединечни победи, односно по еднаш на татамите славеа Павлов, Заборски и Мојсовска. Шансите за пласман на ЛОИ во Токио...

Каратистите денес и утре на татамите во Мадрид

Емил Павлов (категорија до 60 кг), Петар Заборски (до 75 кг), Берат Јакупи, Петар Спасеновски, Виктор Крстевски (сите до 84 кг), Драгана Манговска (до...

Каратистите се во Мадрид по нови олимписки бодови

Во Мадрид очекувам, пред сѐ, да го дадам својот максимум и да имам добар настап. А ако се случи тоа, сигурен сум дека ќе...

Кузмановски: Во Чиле ќе освоиме медал!

Боите на Македонија на СП за кадети, јуниори и постари јуниори ќе ги бранат седуммина каратисти Секогаш сум оптимист и пак ќе бидам. На Светското...