6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 16:20

Ознака: карате

Сребрен медал за Столе Смилковски на Европското првенство во Тампере

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата до 67 килограми за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска....

Надежите по нови медали

Македонија на ЕП за кадети, јуниори и помлади јуниори (до 21 год.) ќе настапи со 34 натпреварувачи КАРАТЕ – 48. ЕП ВО ТАМПЕРЕ Македонските карате-надежи во...

Јовановска деветта во кати на ЛОИ

Македонската каратистка Пуликсенија Јовановска не успеа да ја мине првата фаза во натпреварот во кати, на карате турнирот, на Олимписките игри. Јовановска оствари резултати 23,8...

Каратистите без олимписка норма за Токио

Татамите во Париз не беа среќни за седумината македонски претставници на Олимпискиот квалификациски турнир, кој претставуваше и последен филтер за оние каратисти, кои сакаа...

Каратистите подготвени за олимписки норми

Татамите во Париз се подготвени за олимпискиот квалификациски карате-турнир, кој од денеска до недела ќе претставува и последен филтер за пласман на Летните олимписки...

Заборска седма во поединечна конкуренција на ЕП во Пореч

Каратиската на Макпетрол, Симона Заборска е најдобропласирана од вкупно 19-те македонски претставници на 56. Европското првенство (ЕП) во Пореч, Хрватска. Во борби, во категоријата...

Јованоска 11-та, Неделковски 13-ти во кати на ЕП во Пореч

Пулексенија Јованоска го освои 11-то место од 30 натпреварувачки додека Александар Николовски 13-то меѓу 35 натпрварувачи во дисципшлината кати на Европското првенство (ЕП), кое...

Павлов: Добар тест за предизвикот што ме очекува во Париз

Ова секако беше добар тест да ги испробам своите можности во оваа, за мене, нова категорија до 87 кг, која ќе биде применета и...

Павлов ќе настапи на силен олимписки тест-турнир во Париз

Во олимписката категорија на Павлов (до 67 кг) ќе настапат 14 каратисти, поделени во две групи. Турнирот е и проба пред квалификацискиот турнир за...

Макпетрол освои осум први места

Во кати, пак, победија Александар Неделковски (Металург) и Пулексенија Јованоска (Фунакоши Гичин) КАРАТЕ - ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО Каратистите на Макпетрол, со седум поединечни (во борби) и едно...