17.8 C
Skopje
22.10.2021 - 15:52

Ознака: карате

Бронзен медал за Весели

Блиску до медал беа Неделковски (кати), Георгиева и Симовска (во борби), кои завршија на петтата позиција КАРАТЕ - БАЛКАНИЈАДА ВО ПОРЕЧ Македонскиот каратист во борби, член...

Неделковски и Стојановиќ освоија по два медала

Македонија настапи со четири клуба и освои вкупно 15 медали, од кои два златни, шест сребрени и седум бронзени, меѓу 233 клуба од 16...

Победи на фаворитите во трката за пласман на СП

Турнирот беше прв услов за репрезентативен настап на СП во Дубаи КАРАТЕ - ДРЖАВЕН ИЗБОРЕН ТУРНИР Победи на фаворитите на Државниот изборен карате-турнир за сениори, кој...

Злато за Стојановиќ, сребро за Басаров, бронза за Белистојаноски

ПО ДВАТА НАТПРЕВАРУВАЧКИ ДЕНА НА ЕП ВО КАРАТЕ ЗА КАДЕТИ, ЈУНИОРИ И ПОМЛАДИ ЈУНИОРИ ДО 21 ГОДИНА Стојановиќ се закити со златниот медал, откако во...

Сребрен медал за Столе Смилковски на Европското првенство во Тампере

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата до 67 килограми за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска....

Надежите по нови медали

Македонија на ЕП за кадети, јуниори и помлади јуниори (до 21 год.) ќе настапи со 34 натпреварувачи КАРАТЕ – 48. ЕП ВО ТАМПЕРЕ Македонските карате-надежи во...

Јовановска деветта во кати на ЛОИ

Македонската каратистка Пуликсенија Јовановска не успеа да ја мине првата фаза во натпреварот во кати, на карате турнирот, на Олимписките игри. Јовановска оствари резултати 23,8...

Каратистите без олимписка норма за Токио

Татамите во Париз не беа среќни за седумината македонски претставници на Олимпискиот квалификациски турнир, кој претставуваше и последен филтер за оние каратисти, кои сакаа...

Каратистите подготвени за олимписки норми

Татамите во Париз се подготвени за олимпискиот квалификациски карате-турнир, кој од денеска до недела ќе претставува и последен филтер за пласман на Летните олимписки...

Заборска седма во поединечна конкуренција на ЕП во Пореч

Каратиската на Макпетрол, Симона Заборска е најдобропласирана од вкупно 19-те македонски претставници на 56. Европското првенство (ЕП) во Пореч, Хрватска. Во борби, во категоријата...