16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:22

Ознака: карате

Каратистите без олимписка норма за Токио

Татамите во Париз не беа среќни за седумината македонски претставници на Олимпискиот квалификациски турнир, кој претставуваше и последен филтер за оние каратисти, кои сакаа...

Каратистите подготвени за олимписки норми

Татамите во Париз се подготвени за олимпискиот квалификациски карате-турнир, кој од денеска до недела ќе претставува и последен филтер за пласман на Летните олимписки...

Заборска седма во поединечна конкуренција на ЕП во Пореч

Каратиската на Макпетрол, Симона Заборска е најдобропласирана од вкупно 19-те македонски претставници на 56. Европското првенство (ЕП) во Пореч, Хрватска. Во борби, во категоријата...

Јованоска 11-та, Неделковски 13-ти во кати на ЕП во Пореч

Пулексенија Јованоска го освои 11-то место од 30 натпреварувачки додека Александар Николовски 13-то меѓу 35 натпрварувачи во дисципшлината кати на Европското првенство (ЕП), кое...

Павлов: Добар тест за предизвикот што ме очекува во Париз

Ова секако беше добар тест да ги испробам своите можности во оваа, за мене, нова категорија до 87 кг, која ќе биде применета и...

Павлов ќе настапи на силен олимписки тест-турнир во Париз

Во олимписката категорија на Павлов (до 67 кг) ќе настапат 14 каратисти, поделени во две групи. Турнирот е и проба пред квалификацискиот турнир за...

Макпетрол освои осум први места

Во кати, пак, победија Александар Неделковски (Металург) и Пулексенија Јованоска (Фунакоши Гичин) КАРАТЕ - ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО Каратистите на Макпетрол, со седум поединечни (во борби) и едно...

Бронзен медал за Павлов во Истанбул

КАРАТЕ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Презадоволен сум од настапот во Истанбул, кој го оценувам како многу успешен. Почнав таму каде што завршив пред почетокот на ковид-19, со...

Македонија со 16 каратисти на силната Премиер-лига во Истанбул

Сите каратисти се добро подготвени и покрај специфичните услови во кои се наоѓаме, со малку среќа при ждрепката, очекувам неколку одлични пласмани, вели селекторот...

Павлов: Тренинг-кампот во Дубаи беше големо карате-освежување

Во Дубаи повеќе се работеше на техничко-тактичкиот дел, трениравме двапати дневно, а тренинзите ги водеа искусни тренери од Казахстан и од Иран. Сега ме...