-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:37

Ознака: карантин

Сиднеј останува „под клуч“ поради делта-сојот

Граѓаните на Сиднеј ќе останат „под клуч“ уште една недела поради затегнатата ситуација со делта сојот на коронавирусот, пишува Би-би-си. Заклучувањето започна на 26 јуни...

Носи ли опуштеноста ризик од нов бран и кај нас

Делта-сојот го враќа карантинот во Европа Ширењето на делта-сојот веќе ги враќа рестрикциите кај некои држави, каде што има и огромен процент на вакцинирани. Македонија,...

Повеќе од 540 лица во карантин поради забава на матуранти во...

Најмалку 540 луѓе се во карантин во главниот град на Норвешка, Осло, по избувнувањето на жариште поврзано со традиционална прослава на матуранти кои се...

Карантин само за патниците од Индија

Задолжителен 14-дневен карантин отсега ќе има само за патниците од Индија, одлучи Владата на денешната седница. Ова значи дека се укинува карантинот за патниците...

Њујорк се отвора по една година „карантин“

Њујорк планира потполно отворање на 1 јуни, по повеќе од една година локдаун поради пандемијата од коронавирусот, најави градоначалникот Бил де Бласио во четвртокот,...

Турција од утре во карантин

Турција се „затвора“ од утре до 17 мај, односно ќе биде во делумен карантин. Нема да работат повеќето бизниси, а ќе работат само супермаркетите и...

Турција „под клуч“ до понеделник

Турција објави дека претстојната блокада за викенд ќе ја прошири и на утрешниот национален празник, бидејќи се бори со зголемен број на заразени со...

„Мора да објавиме карантин“

Македонската политичка елита, без разлика дали припаѓа на левицата или на десницата, треба кончено да разбере дека нејзина должност е да работи за интересите...

Ќе се разгледува можноста Собранието да оди во карантин

По час и половина во обид да се изгласаат законите од 32. седница за да се започне 36. седница на која треба да се...

Иран во карантин, забранети се и собири за време на рамазанските...

Иран вoведе 10-дневен карантин во поголем дел од земјата за да го спречи ширењето на четвртиот бран на пандемијата на коронавирус, објавија државните медиуми....