2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 17:04

Ознака: карантин

Протести во Мелбурн поради карантинот, судир меѓу демонстрантите и полицијата

Демонстрантите денеска се судрија со полицијата за време на протестот против заклучувањето кога стотици маскирани луѓе маршираа низ улиците на Мелбурн. Сликите објавени на социјалните...

Нов Зеланд во строг карантин поради еден случај на коронавирус

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, ја стави целата земја под строг карантин, откако беше пријавен нов случај на коронавирус во Оукленд, најголемиот град...

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин...

Сиднеј го продолжи карантинот за четири недели

Австралискиот град Сиднеј денеска го продолжи карантинот за четири недели откако претходните мерки не го запреа ширењето на коронавирусот, а властите предупредија дека непочитувањето...

Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради зголемувањето на бројот на...

По Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј, кој се...

Сиднеј останува „под клуч“ поради делта-сојот

Граѓаните на Сиднеј ќе останат „под клуч“ уште една недела поради затегнатата ситуација со делта сојот на коронавирусот, пишува Би-би-си. Заклучувањето започна на 26 јуни...

Носи ли опуштеноста ризик од нов бран и кај нас

Делта-сојот го враќа карантинот во Европа Ширењето на делта-сојот веќе ги враќа рестрикциите кај некои држави, каде што има и огромен процент на вакцинирани. Македонија,...

Повеќе од 540 лица во карантин поради забава на матуранти во...

Најмалку 540 луѓе се во карантин во главниот град на Норвешка, Осло, по избувнувањето на жариште поврзано со традиционална прослава на матуранти кои се...

Карантин само за патниците од Индија

Задолжителен 14-дневен карантин отсега ќе има само за патниците од Индија, одлучи Владата на денешната седница. Ова значи дека се укинува карантинот за патниците...