5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:32

Ознака: карантин

Во Австрија прва општина во карантин

Поради влошување на епидемиолошката состојба, во Австрија една општина ќе биде ставена во карантин. Станува збор за општината Бранау ам Ин, на територијата на Горна...

ОН: Карантинот го подобри квалитетот на воздухот

Ограничувањата за движење и патување поради пандемијата на коронавирус овозможија спектакуларно, но привремено подобрување на квалитетот на воздухот, објавија Обединетите нации. Карантините предизвикаа привремен пад...

Во Јужна Австралија заразените ќе се следат со апликација

Владата во Австралија тестира нова апликација која ќе користи технологија за препознавање лица и геолокација за да се осигура дека заразените со коронавирус ги...

Карантинот во Австралија продолжен за три недели

Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на...

Среќните хобити во заклученото царство на Џасинда Ардерн

Светските медиуми изминатиов период се потсмеваа со мерките кои Нов Зеланд минатата недела ги усвои за заштита од коронавирусот, а Велика Британија беше најгласна...

Австралија мора да учи да живее со ковид-19, карантинот не може...

Австралија мора да почне да учи да живее со ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста за...

Протести во Мелбурн поради карантинот, судир меѓу демонстрантите и полицијата

Демонстрантите денеска се судрија со полицијата за време на протестот против заклучувањето кога стотици маскирани луѓе маршираа низ улиците на Мелбурн. Сликите објавени на социјалните...

Нов Зеланд во строг карантин поради еден случај на коронавирус

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, ја стави целата земја под строг карантин, откако беше пријавен нов случај на коронавирус во Оукленд, најголемиот град...

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин...

Сиднеј го продолжи карантинот за четири недели

Австралискиот град Сиднеј денеска го продолжи карантинот за четири недели откако претходните мерки не го запреа ширењето на коронавирусот, а властите предупредија дека непочитувањето...