Ознака: карантин

Џонсон објави ново национално заклучување до средината на февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва објави ново заклучување на национално ниво во Англија барем до средината на февруари, како превенција против брзото ширење на...

Нема потреба од карантин во Прилеп

„Досегашните мерки даваат резултати и нема потреба од карантин, односно од дополнителни рестрикции кои би биле без значаен ефект.“ . Ова денеска го изјави...

Грците не се откажуваат од пазарењето за време на карантин

Грција Околу два милиони потрошувачи во Грција планираат да купат нешто за „црн петок“, две третини од нив ќе го сторат тоа преку интернет, додека,...

Експертите со предлог за целосен карантин

Бугарија Здравствените власти во Бугарија побараа целосна блокада на државата, поради големиот морбидитет и бројот на заболени од коронавирусот. Ограничувањата би траеле до Божиќ и...

Австралискиот „пицагејт“ воведе карантин пред лагата да биде разоткриена

Откако неделава се појавија десетици случаи на коронавус во Јужна Австралија, властите реагираа бргу, воведувајќи ограничување на излегувањето од дома. Маските станаа задолжителни, а...

Во Австралија започна најстрогиот карантин

Денес започна едно од најсилните затворања на Австралија, владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна. Надлежните велат...

Во Словенија карантин и рекорден број на смртни случаи за еден...

Во Словенија, во последните 24 часа беа потврдени 1.731 нови случаи на заразени со коронавирус од 6.657 тестови, а починаа 41 лице, најмногу досега...

Новиот карантин ги уништи туроператорите

Вториот бран на коронавирусот и новиот карантин во повеќето европски земји ги уништија туристичките оператори во земјите на Европска Унија и во Велика Британија....

Капетанот Том Мур почнува акција за помош на осамените во карантин

Капетанот Том Мур од Велика Британија има 100 години и по успешната кампања за донации за здраствениот систем во Англија, почна нова акција со...

Захариева во карантин, Османи и Димитров нема да одат во изолација

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи нема да одат во изолација по извршената епидемиолошка проценка на ризик....