Ознака: Кан

Виртуелен маркет на откажаниот Кан

И четири филма од фестивалот „Мобил“ се натпреваруваа во официјалната селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција, чија...

Филмови од „Мобил фестивал“ на гала-вечер на Филмскиот маркет во Кан

Четири филмови од „Мобил фестивал“ се натпреваруваа во официјална селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција чија гала-вечер...

Кан се откажува од идеjата за физички фестивал

Канскиот филмски фестивал ќе ја објави селекцијата на филмови на почетокот на јуни и ќе соработува со неколку фестивали, вклучувајќи го и Венецискиот, за...

Се одложува и Канскиот филмски фестивал

Продолжуваат откажувањата и одложувањата на бројни светски настани како резултат на коронавирусот. Тоа не го избегна ниту култниот Филмски фестивал во Кан, кој годинава...

Изборот на Спајк Ли во Кан не е политичка одлука

Американскиот режисер Спајк Ли (62) ќе биде претседател на жирито на годинашниот Филмски фестивал во Кан, кој ќе се одржи од 12 до 23...

Синилото на морето, дополнето со шармот на малите гратчиња

Репортажа: Азурен Брег, Франција Тргнувајќи од Мантон, па натаму преку Монако, Монте Карло, Ница, Антиб, Кан, па до Сен Тропе, се минува низ живописни...

Филмот „Паразит“ освои „златна палма“ во Кан

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Јон Хо е добитникот на наградата „златна палма“ на 72-от Кански фестивал, гран при доби „Атлантик“, филмот на...

Нешто е расипано во Кан!

Филмската критичарка Лесли Фелперин на британски „Гардијан“ го критикува фестивалот за заложбите против секаков вид дискриминација, кои, според неа, се само декларативни, а во...

Најдоброто од Кан

  Бројни славни личности од светот на филмот, музиката и на модата продефилираа на годинешното 72-ро издание на Меѓународниот филмски фестивал во Кан (се одржува...

Во Кан филмови со зомби, сликари, пејачи, полицајци и мафија

Фестивалот ќе го отвори филмот на Џим Џармуш, кој е во главната програма со својата зомби-комедија „Мртвите не умираат“. Кен Лоуч овој пат доаѓа...