15.8 C
Skopje
20.4.2019 - 13:04

Ознака: Кан

Канскиот фестивал во чест на режисерката Агнес Варди

Организаторите на годинешниот 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан денеска ќе ги соопштат филмовите кои ќе се натпреваруваат за „Златна палма“. Овојпат, претседател на...

Кан: ЕУ да го одложи Брегзит

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, во посета на шефот на европскиот преговарачки тим, Мишел Барние, во Брисел денеска предупреди дека ЕУ треба да...

Имран Кан прогласи победа на изборите во Пакистан

Поранешниот пакистански крикет играч Имран Кан прогласи победа на изборите во Пакистан и најави дека доаѓа времето на „нов Пакистан“. - Му благодарам на Господ...

Претстава на нашиот режисер Оливер Мицевски премиерно во Кан

Претставата „Зимска рамноденица“, работена по текст на познатиот драматург Роланд Шимелфенинг (еден од најизведуваните драмски автори во Германија и еден од најоригиналните гласови денес,...

„Дивата круша“ имаше извонреден прием од публиката и од критиката во...

Македонија вторпат како малцинска копродукција, учествуваше на најпрестижниот филмски фестивал во светот. Преку „Сестри и брат Митевски продукција“ Македонија учествуваше во најновиот филм на...

Филмот на Ларс фон Трир доживеа дебакл во Кан

Проекцијата на новиот филм на данскиот режисер Ларс фон Трир, „Куќата што ја изгради Џек“, на годинешниот Филмски фестивал во Кан ја обележи предвременото...

Женски протест на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот фестивал денеска ќе прошетаат 82 жени за да го свртат вниманието на ограничениот број режисерки што се наоѓаа во...

Скорсезе и Бланшет го прогласија 71-от Филмски фестивал во Кан за...

Американскиот режисер Мартин Скорсезе и австралиската глумица Кејт Бланшет, го прогласија за отворен 71-от Филмски фестивал во Кан, прв по избивањето на скандалот со...

Холивудските ѕвезди блескаа на црвениот килим во Кан

Ѕвездите од филмската индустрија блескаа на црвениот килим на 71-то издание на фестивалот во Кан, кое беше отворено синоќа.

Почнува престижниот Кански филмски фестивал

Седумдесет и првото издание на Канскиот фестивал почнува на 9 мај и ќе трае до 19 мај. Оваа година за „златната палма“ ќе се...