0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 5:34

Ознака: Кански филмски фестивал

Македонската кинематографија дел од Канскиот филмски фестивал

По паузата од една година, Агенцијата за филм повторно е присутна на физичкото издание на филмскиот маркет во Кан каде со свој промотивен штанд...

Mожно е да се откаже Канскиот фестивал

Претседателот на Меѓународниот филмски фестивал во Кан, Пјер Лескир, изрази оптимизам за одржувањето на фестивалот во мај, но не ја исклучи можноста да се...

Нешто е расипано во Кан!

Филмската критичарка Лесли Фелперин на британски „Гардијан“ го критикува фестивалот за заложбите против секаков вид дискриминација, кои, според неа, се само декларативни, а во...

За „златната палма“ во трка 19 филма

На 72-то издание на Канскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи на француската ривиера, годинашните кандидати за „златната палма“ се реномираните режисери Теренс Малик,...

Македонија видлива на престижниот „Кански филмски фестивал“

Деновиве за Македонија пишуваше и престижниот „Скриндејли“, во кој еден од најпознатите британски продуценти Ник Пауел, кој се наоѓа на „Канскиот филмски фестивал“, ги...

Новиот филм „Врба“ на Милчо Манчевски најавен во Кан

Еден од најпознатите британски продуценти Ник Пауел се наоѓа на Канскиот филмски фестивал на кој ќе се претстави со два нови проекта. Едниот е...

Без селфи на Канскиот фестивал

На филмскиот фестивал во Кан годинава нема да има новинарски проекции пред свечените премиери, а ќе биде забрането и правење селфи на црвениот тепих,...