6.3 C
Skopje
3.12.2020 - 23:36

Ознака: кандидатура

Македонија достави кандидатура за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше брифинг со амбасадорите на земјите учеснички во ОБСЕ, акредитирани во земјата, на кој беше поднесената кандидатура на...

Трамп ја прифати кандидатурата на републиканците за претседателските избори

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја прифати кандидатурата на републиканците за претседателските избори во ноември. Тој беше избран за годинашен кандидат на Републиканската конвенција...

Трамп: Ако не бев кандидат, државата ќе отидеше во погрешна насока

Доналд Трамп им порача на делегатите на републиканската конвенција дека државата би се движела во погрешен правец, доколку тој не беше реизбран за кандидат...

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка...

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на Твитер објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе го предизвика актуелниот претседател,...

Уставниот суд го одобри законот, Путин може да владее уште 16...

Уставниот суд во Русија одобри закон за уставни амандмани кои ќе му овозможат на рускиот претседател Владимир Путин да остане на власт уште 16...

Стариот ривал на Меркел ќе се кандидира за нејзин наследник

Фридрих Мерз, стариот ривал и заколнатиот непријател на германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината конзервативна партија ЦДУ, планира да се кандидира за претседател на...

Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира повторно за претседател на Хрватска

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира за уште еден мандат за шеф на државата и ќе биде кандидат на партијата ХДЗ, најави...

Трамп на 18 јуни ќе ја објави кандидатурата за втор мандат

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека на 18 јуни официјално ќе ја објави кандидатурата за втор мандат во Белата куќа. - Ќе објавам дека влегувам...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска и Река

Државната  изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК...

Пендаровски се обрати пред Централниот совет на ДУИ

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска имаше кратко обраќање пред членовите на Централниот совет на ДУИ кои на седница меѓудругото расправаат за потврдата...