29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 13:51

Ознака: кандидати

Глигоров, Трајковски, Црвенковски, Иванов… Кој е следниот?

Шестите претседателски избори ќе се одржат на 21 април 2019 година и на нив треба да биде избран петтиот претседател на државата. Овие избори...

Рејтинзите на партиите и на кандидатите се држат во тајност

Динамиката на политичките случувања во последниве неколку години, придонесува за впечатокот дека македонското општество е постојано во предизборна тензија. Независно од барањето на опозицијата...

Објавена ранг листата со кандидати за новиот состав на Антикорупциската комисија

Комисијата за селекција ја објави ранг листата на кандидати за претседател и за членови на Државната комисија за спречување на корупцијата. Прворангиран со 100 бодови...

Зекири: Вкупно 57 кандидати за антикорупционери

Вкупно 57 кандидати ќе се најдат во процесот за избор на седумчлената Антикорупциската комисија. Претседавачот со Комисијата за селекција на кандидатите, пратеникот Мухамед Зекири денеска...

Сѐ помалку кандидати за домаќини на најголемото шоу на Земјата

За ЛОИ 2004 се пријавија 11 кандидати, но за ЛОИ 2024 имаше само два. Во меѓувреме за 2008-та се натпреваруваа 10 града, за ЛОИ...

Жените и ЛГБТ кандидатите создаваат историја во САД

Жените, ЛГБТ кандидатите направија историја на изборите во САД. Американските медиуми пишуваат дека на изборите забележителни резултати остварија претставниците на малцинствата.  Во трката за гувернер...

Меѓу кандидатите за „оскар“, кански лауреати и добитници на венецискиот „лав“

Во конкуренција за „оскар“ за странски филм е и филмот „Дивата круша“ на турскиот режисер Нури Билге Џејлан, во кој Македонија се јавува како...

Полицијата во Берлин ќе вработува странци поради недостиг од кандидати

Полицијата во Берлин наведува  дека тие би можеле да почнат да регрутираат вработени од странство, особено од други земји на Европската унија. Причината е...

Со новата „математика“ има пет кандидати за преземање на врвот кај...

Бразил, Франција, Белгија, Англија и Хрватска се во трка за првото место, кое досега го имаше Германија. Македонија би требало да скокне 5-6 места...

Макропулос, Дворкович и Шорт во трка за претседател на ФИДЕ

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) треба да добие нов претседател на 3 октомври, на гласањето за време на Шаховската олимпијада во Батуми, Грузија Англискиот велемајстор (ВМ)...