Ознака: кандидати

Дневна агенда на претседателските кандидати

Средби со граѓани и митинзи. Претседателските кандидати и денеска ја продолжуваат кампањата. Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денеска својата програма ќе...

(Не)чисти и (не)чесни кандидати?

Според некои симболични верувања, за да дојдат кандидатите до целта требало да поминат низ четири врати обрабени со тешки окови и да претргаат големи...

Тројца или четворица кандидати за претседател?

Мој драг пријател што сака политички прогнози, ме покани да прогнозирам како ќе завршат изборите, и дека може да изберам кој било од тројцата...

Против кого ќе се бори Трамп во 2020 година

На нешто повеќе од половина од својот четиригодишен мандат, американскиот претседател, републиканецот Доналд Трамп, веќе има група од над дваесеттина можни противници од редовите...

Петмина кандидати во трка за градоначалник на Охрид

Петмина кандидати поднеле кандидатури за градоначалничката функција во Охрид на предвремените избори што ќе се одржат на 21 април. Тоа се Кирил Трендафилов – Нанче...

Кандидатите во трка по лајкови

Бројот на следбеници и на реакции на социјалните мрежи не е никаков индикатор ниту за успехот во вистинското изборно соочување ниту пак за веродостојноста...

Истекува рокот за поднесување на кандидатури за претседател

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе...

Граѓаните ги чекаат политичките програми

На терен засилено се одвива сѐ уште неформалната политичка кампања за избор на претседател, додека надлежните органи, како ДИК, досегашните настапи на кандидатите ги...

Тројца кандидати ги собраа потписите за претседателските избори

Само тројца од девет кандидати ќе влезат во трката за претседател на државата на 21 април. Државната изборна комисија денеска потврди дека Гордана Силјановска...

Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати

На полноќ помеѓу саботата и неделата заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Потребните 10.000 потписи, како што беше потврдено, ги собраа Гордана...