Ознака: кандидати

СДСМ со по двајца носители на кандидатските листи – маж и...

На претстојните избори, СДСМ и коалицијата што ја предводи ќе настапи со тандем носители – маж и жена во сите изборни единици, соопшти денеска...

Царовска: Кандидирајте се за пратеничка одлучно и самоиницијативно

Го почнавме изборот на најодговорни кандидатки и кандидати за пратенички и пратеници од независноста до сега. Заедно со нив ќе одиме кон нова победа...

„Златната топка“ и трендовите на светскиот фудбал

Списокот со кандидати ги илустрира големите промени во светскиот фудбал, листите редовно ги одразуваат периодите на доминација на одредени првенства и нивото на некои земји,...

Динг и Раџабов вторпат се пласираа на Турнирот на кандидатите

Динг во полуфиналето на Светскиот куп беше подобар од Ју, а Раџабов од Вашер-Лаграв. На Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен...

Заев ги достави предлозите за нови министри до Собранието

Предлозите за испразнетите министерски места во Владата премиерот Зоран Заев ги достави денеска до Собранието. Откако тие ќе бидат архивирани, ќе бидат ставени на...

Милијардерите не штедат пари во трката за Белата куќа

Финансирањето е клучен дел од трката за Белата куќа и претседателските кандидати се обидуваат да дојдат до донации од секаде. Неколкумина американски милијардери ги...

Учи ме мајко, карај ме

Некој што многу сака да се повикува на стиховите од убавата македонска песна е еврокомесарот Јоханес Хан. Тој не само што постојано нѐ учи...

Македонска салата сервирана од кандидатите

Митинзите ги надуваа претседателските надлежности Се поставува прашањето од каде потребата и во наjмала рака колку е искрено кон гласачите во кампањата да се говори...

Нееднакви перцепции за принципот на владеењето на правото

Владеењето на правото е принцип втемелен на поставките за универзалност, неутралност и предвидливост. Универзалноста значи дека правилата важат за сите, без исклучок, дека зафатите...

Дневна агенда на претседателските кандидати

Кандидатите за претседател на Република Македонија ја продолжуваат кампањата, на која на средби со граѓани и митинзи ги престатвуваат своите изборни програми. Блерим Река, кој...