34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:43

Ознака: кандидати

Бриселска „покана за недобредојдените“ кандидати за ЕУ 

Расчленувајќи ги сите аспекти на идејата за „конечен распад на Југославија“, балканските политички аналитичари заклучуваат дека Словенија, всушност, е новиот инструмент на ЕУ за...

Трамп против Бајден: за економијата, за здравството, за оружјето, за климата,...

Со исклучок на заедничкиот белег дека се двајцата во поодминати години, претседателските кандидати на САД, републиканецот Доналд Трамп и демократот Џо Бајден, во суштина...

(Не)уверливи победи на претседателските кандидати во САД

Како што се ближи денот на избори во САД, така се зголемуваат и проекциите за тоа кој кандидат ќе победи во клучните неопределени држави...

Турнирот на кандидатите засега оди според планот

На пандемијата на коронавирусот, која придонесе многу врвни спортски настани низ светот да бидат откажани или одложени, засега се чини „имуни“ се само шаховските...

Коалицијата „Можеме“ ги достави кандидатските листи за пратеници до ДИК

Коалицијата „Можеме“ ги достави кандидатските листи за пратеници до Државната изборна комисијa. 120 имиња на одговорни и угледни граѓани кои ја сакаат својата татковина,...

Познати и кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово

Синоќа на централниот комитете на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кој се одржа во Скопје, беа утврдени кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарини избори што ке...

Превентивни мерки и за шаховскиот Турнир на кандидати

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) внимателно ги следи најновите случувања во врска со коронавирусот, притоа појаснувајќи дека Турнирот на кандидати за предизвикувач на светски првак...

СДСМ со по двајца носители на кандидатските листи – маж и...

На претстојните избори, СДСМ и коалицијата што ја предводи ќе настапи со тандем носители – маж и жена во сите изборни единици, соопшти денеска...

Царовска: Кандидирајте се за пратеничка одлучно и самоиницијативно

Го почнавме изборот на најодговорни кандидатки и кандидати за пратенички и пратеници од независноста до сега. Заедно со нив ќе одиме кон нова победа...

„Златната топка“ и трендовите на светскиот фудбал

Списокот со кандидати ги илустрира големите промени во светскиот фудбал, листите редовно ги одразуваат периодите на доминација на одредени првенства и нивото на некои земји,...