14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 13:46

Ознака: канада

Трудо по победата најави подобри денови за Канада

Во своето прво обраќање по се уште неофицијалната победа на изборите, премиерот Џастин Трудо им се заблагодари на Канаѓаните што гласаа за неговата партија...

Гневни демонстранти фрлаа со камења кон Џастин Трудо

Канадскиот премиер Џастин Трудо беше цел на гневни демонстранти кои фрлаа со камења, во инцидентот за време на неговата турнеја низ Лондон, во канадската...

Во Канада урнати статуи од британските кралици Викторија и Елизабета Втора

Демонстранти урнаа статуи од британските кралици Викторија и Елизабета Втора во Канада, пренесува Би-би-си. Статуа на кралицата Викторија била срушена во Винипег, главниот град на...

Канадски Литон целосно уништен од пожар по рекордните температури

По рекордните температури, канадскиот град Литон е речиси целосно уништен од пожар. Градоначалникот на Литон претходно нареди евакуација на луѓето, велејќи дека пламенот се проширил...

Пожарите во канадските цркви сомнителни по откритието на масовните гробници

Четири католички цркви изгореа во западна Канада минатата недела, вклучително и две цркви во Британска Колумбија, област населена со домородни Индијанци. Полицијата објави дека...

Во двор на црковен интернат во Канада пронајдени посмртни останки од...

Домородната заедница од Канада соопшти дека пронашла стотици необележани гробови на местото на некогашниот интернат на католичката црквата во провинцијата Саскачеван. „Суверената автохтона федерација на...

Откривањето на масовната гробница ја соочи Канада со мрачното минато

Домородното население во Канада побара дополнителна потрага и истрага откако беше откриена масовна гробница со остатоците на 215 деца од училиште за присилна асимилација...

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1 е во Канада

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1, што однесе десетици илјади животи во Бразил, се наоѓа во канадскиот скијачки центар Вистлер, во Британска Колумбија,...

Излезе од печат делото „Македонците во светот“ од Славе Катин

Во издание на книгоиздателството „Македонска искра“ од Скопје и Фондацијата „Џорџ Атанасоски“ од Прилеп излезе од печат публикацијата „Македонците во светот“ од Славе Катин....

Издржливи жаби замрзнуваат за да ја преживеат зимата во Канада

Издржливиот вид на жаби поседува способност која им овозможува да опстанат и во тешки зимски услови, објавува канадски Си-би-ес. Поради тоа што не се во...