Ознака: канада

Заострени мерки во делови од Канада – се затвораат рестораните, музеите,...

Три региони во Квебек, Канада, вклучително и Монтреал, од четврток ќе бидат ставени под строги епидемиолошки мерки. Според мерките, не е дозволено да се примаат...

Кандидатот за премиер на Канада вети дека ќе ја премести амбасадата...

Канадскиот пратеник и кандидат за премиер, Ерин О’Тул, вети дека ако биде избран, ќе ја премести амбасадата на својата земја во Израел од Тел...

Канаѓаните обвинети за шпионажа ја плаќаат цената на големата геополитичка игра?

Двајца канадски државјани, Мајкл Ковриг и Мајкл Спавор, беа приведени во Кина во декември 2018 година. Тие сега се официјално обвинети за шпионажа, пренесува...

Трудо: Канадско-американската граница останува затворена уште 30 дена

Канадскиот премиер Џастин Трудо објави дека Канада и САД се согласиле да ги продолжат рестриктивните мерки за границата за уште 30 дена, до 21...

Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што се одржа во Отава. Опкружен...

Пандемијата ја турна Канада во рецесија

Канада официјално е во рецесија во првиот квартал, предизвикана од пандемијата ковид-19, соопшти советот на влијателниот институт „ЦД Хау”, во време кога официјалната статистика...

Oружен напад во Нова Шкотска ја потресе Канада

По 12-часовно пребарување, полицијата ликвидирала вооружен човек, кој уби најмалку 17 лица, меѓу кои и една полициска службеничка во канадската провинција Нова Шкотска, јавуваат...

Здравствените работници во Торонто засега добро се справуваат со кризата

Д-р Константин Дан Малин за пандемијата на ковид-19 во Канада Македонецот Константин Дан Малин, од 1976 година живее и работи во Онтарио, Канада, како лекар...

Пандемијата испраќа војска на најдолгата немилитаризирана граница?

Американски владини претставници во Белата куќа активно разговараат за ставање војници во близина на канадскита граница поради американските безбедносни погранични проблеми околу пандемијата на...

Канада нема да испрати спортисти во Токио

Олимпискиот и Параолимпискиот комитет на Канада соопштија дека нема да испратат свои спортисти доколку оваа година во Токио се одржат Олимписките игри. Канаѓаните испратиле апел...