13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:54

Ознака: канабис

Притворен скопјанец кој одгледувал марихуана во куќа во Долно Мелничани

Скопјанец одгледувал насади со канабис во куќа во селото Долно Мелничани. При претрес извршен на 4 септември во куќа во сопственост на неговата мајка, во...

Пронајдени насади канабис, четворица приведени во Гевгелиско

Полицијата откри насади со марихуана во Гевгелиско и приведе четири лица. Според информациите на МВР, вчера на местото викано Жабјак во село Негорци, Гевгелиско, полициски...

На Евзони откриени 90,5 килограми канабис во камион од Македонија

Вкупно 90,5 килограми канабис биле откриени на граничниот премин Евзони со помош на кучиња душкачи и припадници на грчката Независна служба за јавни приходи,...

Саксии со канабис пронајдени при увид во пожар на Водно

При увид во пожар на Водно, вчера, полицијата пронашла околу 15 саксии со стебла канабис, кои биле зафатени од пожарот. Според МВР, вчера, во 13.00...

Прва жетва на легален канабис во Германија, првите 50 килограми за...

Првпат во Германија се жнееше канабис, а во наредните години во оваа земја се планира да се призведува поголемо количество индиски коноп за медицински...

Канадските искуства за употребата на канабисот дискутирани во Владата

На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа денеска во Владата, на покана на членовите од Здружението на производителите на медицински...

Претрес во Скопско – пронајдени стебла канабис и експлозивна направа

Oд полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација и содејство со СВР...

Албанија е прва во нелегалната трговија со канабис

Албанија е главна земја на потекло на канабисот во Европа и шеста во светот за периодот 2015-2019 година, покажува последниот глобален извештај за дрога...

Ќе се прави компаративна анализа за употребата на канабис

Во Владата, вчера попладне, се одржа вториот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување...

Заев: Извозот на канабис за медицински цели во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува премиерот, Зоран Заев, на...