19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 10:44

Ознака: канабис

Заев: Извозот на канабис за медицински цели во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува премиерот, Зоран Заев, на...

Канабис да припишуваат и приватните лекари, а пациентите да можат да...

Во Владата, денеска, се одржа првиот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на...

Пронајдени 120 насади канабис во Демирхисарско

Полицајци од полициската станица во Демир Хисар, вчера во демирхисарското село Боиште, во дворни места од напуштени и руинирани куќи, откриле 120 насади марихуана. Како...

Европол: Албанија е главниот извор на трговијата со канабис во ЕУ

Албанија е главниот извор на нелегална трговија со канабис во ЕУ, a огромни количини кокаин доаѓаат од Латинска Америка, покажува најновото истражување на Европол. Исто...

Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар. Полицијата вчера приведе три лица...

Компании со лиценци за одгледување канабис, имаат интерес за извоз на...

На предлог на Министерството за здравство, Владата ја разгледа и усвои Информација со предлог-барање за автентично толкување на членот 49 став 1 од Законот...

Владата ѝ ја одзеде дозволата на фирмата „5 летерс“ за одгледување...

Владата ѝ ја одзеде дозволата на фирмата „5 летерс“ за одгледување канабис, која е лоцирана во селото Алданци, Крупево. Одлуката е донесена на предлог на...

Заев: Очекуваме профит од преку 250 милиони евра од производство на...

Легализацијата на канабисот за медицинска употреба, како и декриминализација за мало количество за лична употреба, е еден од плановите на Владата за 2021 година,...

Албанија – балканската црна дупка за канабис

Во својот годинашен извештај на тема за дрогата, американскиот Стејт департмент ја опиша Албанија како „седиште на транснационалните мрежи на организиран криминал, вклучени во...

Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три...

Попладнево околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово при што пронајдена била мини лабораторија за производство на...