Ознака: кампови

Мигрантските кампови затворени до 2 август

Грција Грција го продолжи рокот во кој ќе бидат затворени мигрантските кампови поради страв од ширење на коронавирусот, така што ограничувањата воведени на 21 март...

Мигрантските кампови на грчките острови под строг режим поради коронавирусот

Центрите за прием на мигранти на неколку грчки острови се ставени под двонеделна блокада оваа недела со цел да се намали ширењето на коронавирусот,...

Грција сели 20 илјади мигранти, ги затвора камповите на островите

Грчката влада објави нов систем на управување со миграцијата, преку преместување на 20.000 баратели на азил од островите на копно веќе следната недела, укинување...

Мигрантите се повлекоа од камповите во северна Грција

Последните 60 мигранти кои останаа во камп во северна Грција, по тридневни судири со полицијата во кои учествуваа повеќе од 1.000 мигранти, ги напуштија...

Индиски авиони бомбардираа терористички кампови во Пакистан

Индиски воени авиони бомбардираа терористички кампови во пакистанскиот дел на Кашмир, при што наводно се убиени голем број екстремисти. Воздушните напади се одговор на...

Деца си играат војна во кампови околу Македонија

Од џихадистички, преку воени, па до користењето на еуфемизмот патриотски, но сепак - милитаристички кампови, се локациите во кои млади луѓе, па дури и...

Камповите во Германија ќе бидат од затворен тип, без интеграција на...

Договорот меѓу Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел и Христијанско социјалната унија (ЦСУ) на министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер предвидува...

„Фајненшал Тајмс“: ЕУ размислува да отвори мигрантски центри надвор од својата...

Лидерите на ЕУ разгледуваат планови за испраќање на мигрантите пресретнати во Средоземното Море во мигрантски центри надвор од територијата на Унијата, што укажува на...

Опозицијата во Албанија не сака бегалски кампови во земјата

По информациите кои ги објавуваат медиумите, дека во Албанија ќе биде изграден голем камп за бегалци од блискоисточните земји, реагираше албанската опозиција произнесувајќи се...

„Монд“: Членки на ЕУ планираат отворање на мигрантски кампови на Балканот

Лидерите на земјите членки на ЕУ, на самитот во Софија, разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од балканскиот регион, со што...