Ознака: кампања

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што се вели во пресудата,...

Кампањата и изборите не се загрозени

Појавата на коронавирусот во Македонија овој пат се совпаѓа и со хронично чувствителниот период пред избори. Сепак сите политички чинители во голема мера се...

Тамара Тодевска во кампања на ЕУ

Тамара Тодевска е дел од најновата кампања на Европската Унија наречена „Европејците што прават разлика“. Кампањата има цел да им ги претстави на граѓаните...

Може ли валкана кампања да продуцира чисти избори

И граѓаните и политичките партии и меѓународната заедница очекуваат спроведување „кристално чисти“ избори, без ни најмала забелешка, како прилог за одлуката за добивање датум...

Со кампања ќе се стимулира ставање појас во возило

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата започна со реализација на кампања под мотото „Стави појас“. Во првата фаза, кампањата опфаќа повеќе едукативни...

Наоми со раскошен шешир во новата кампања на Вествуд

Во новата кампања на модната дизајнерка Вивиен Вествуд, 49-годишната Наоми Кембел, не носи ништо освен шешир и изгледа спектакуларно. Иако дизајнерката и манекенката соработуваат...

Ниското изведбено ниво на кампањата

Политичките партии во Македонија, по правило, кога ќе ја загубат власта, упорно се обидуваат да креираат алтернативна државна и јавна политика и, колку и...

Пет столба на кои партиите ќе ја темелат кампањата

„Нова Македонија“ направи кратка анализа и ги праша најголемите партии кои ќе бидат нивните приоритети на кои ќе ја темелат и водат претстојната изборна...

Мицкоски: Ви ветувам дека на 12 април ќе го поразиме криминалот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред граѓаните на општина Ѓорче Петров, во рамки на кампањата „Разговори за Обнова на Македонија“ и порача...

16 дена активизам против насилство врз жени под мотото #НемаОправдување!

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во Паркот на жената борец, денеска од 19 часот, ќе се означи...