Ознака: камен

Волонтерите – скапоцениот камен на Австралија

И етничките групи вклучуваат голем број доброволци во сите области од животот. Меѓу нив се вбројува и македонската, каде што најчесто се работи во...

Акцелераторите и капиталот имаат големо влијание врз претприемништвото

Акцелераторот УКИМ го објави повикот за акцелераторската програма (BAU APA2021) за поддршка на напредните стартапи и брзорастечките компании што се подготвени да го освојат...

Бугарски камен и врз вратот на ЕУ

Играјќи на картата на консензуалност во одлучувањето, Бугарија ја става и самата Унија пред изборот за приоритет на своите принципи: меѓу оној на консензуално...

Воз удрил во камен поставен меѓу шините

На пругата Табановце – Скопје, вчера околу 18 часот и 30 минути, поточно помеѓу железничка станица Миладиновци и железничка станица Илинден – во близина...

Сизифовиот камен за македонските евроинтеграции

Нагласувањето на добрососедството во извештајот на ЕК и изјавите на еврокомесарот Вархеи дека е неопходно „разјаснување на недоразбирањата“ со соседите, инаку во спротивно „ќе...

Тетовец со камен го убил својот работодавач од Холандија

Жител на тетовското село Јанчиште, на возраст од 45 години, денеска во 13.30 часот го убил неговиот работодавец, 60-годишен државјанин на Холандија. Како што информираат...

Каменот на сопнување

Во оваа асиметрична, условно речено „бартер“ трговија, триумфира(ше) шпекулативното над вистинитото, политичкиот опортунизам над правната регулатива, штитеникот на силата над обессилениот, инстант дисконтната распродажба...

Продаден камен од Месечината за 600 илјади долари

Камен што на Земјата паднал од Месечината на аукција е продаден за 600.000 долари. Денеска на аукција во Бостон е продаден камен од Месечината ,...

Камен од 100 килограми од Ѕидот на плачот падна покрај жена...

Градоначалникот на Ерусалим, Нир Баркат соопшти дека камен од Ѕидот на плачот, со тежина од 100 килограми, ненадејно паднал покрај лице кое се молело...