Ознака: калифорнија

Си-Ен-Ен: Пукната гума причина за пожарите во Калифорнија

Камионска гума што пукнала при возење е причина за почеток на шумските пожари што опустошија огромните области на Калифорнија во текот на изминатите две...

Огнената стихија во Калифорнија никако да згасне

Пожарникарите во Калифорнија и понатаму се борат со огнот во близина на градот Рединг, 600 километри североисточно од Сан Франциско, а гувернерот на Калифорнира...

Наредена евакуација на уште 10.000 луѓе во Калифорнија

Калифорниските власти наредија евакуација на уште 10.000 жители од околината на градот Рединг, каде со денови беснеат шумски пожари. Околу 10.000 домови се загрозени од...

Баба и две правнучиња настрадаа во шумскиот пожар во Калифорнија

Една баба и нејзините две правнучиња се најновите жртви во големиот шумски пожар што ја зафати северна Калифорнија. Најтешко погоден е градот Рединг, каде загинаа...

Во Калифорнија изгореа околу 500 згради, а 5.000 се под закана

Најмалку 500 згради изгореа во шумските пожари во големите шумски пожари во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, а 5.000 се под закана,...

Шумските пожари пустошат низ Калифорнија

Еден пожарникар загина денеска при гаснење на големите шумски пожари во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија. Како што соопшти Одделот за противпожарна заштита...

Илјадници луѓе бегаат од шумски пожари во Калифорнија

Во планините во јужниот дел на американската држава Калифорнија, брзо се разгорува шумски пожар за кој се смета дека е подменат од сериски потпалувач. Повеќе...

Врховниот суд на САД не дозволи референдум за поделба на Калифорнија...

Врховниот суд на САД денеска реши да не дозволи во ноември да се гласа за предлогот за поделба на државата Калифорнија на три дела. Калифорнискиот...

Шумски пожар во Калифорнија, загина пожарникар

Пожарникар загина при справувањето со големиот шумски пожар во националниот парк Јосемити во американската сојузна држава Калифорнија. Пожарникарот се нашол отсечен од огнените јазици, додека...

Калифорнија: Прогласена е вонредна состојба во Санта Барбара поради пожар

Во округот Санта Барбара, во јужниот дел на Калифорнија, прогласена е локална вонредна состојба поради пожарот што брзо се шири. Евакуирани се 3.200 жители.   Огнената...