17.8 C
Skopje
22.10.2021 - 17:13

Ознака: калифорнија

Осум затвореници осудени на смртна казна починале од коронавирус во Калифорнија

Осуммината затвореници осудени на смрт, починале од коронавирус во најстариот затвор во Калифорнија, Сан Квентин. Во тој затвор биле заразени дури две третини од...

Калифорнија ги враќа рестриктивните мерки

Најнаселената американска сојузна држава, Калифорнија, повторно воведе рестрикции поради зголемениот број случаи на коронавирус во САД и внатре во нејзините граници. Гувернерот Гевин Њусам нареди...

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ja погоди Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер е регистриран во Калифорнија. Епицентарот бил на нешто помалку од 300 километри од Лос Анџелес. Локалното население во...

Калифорнија продолжува со филмска и телевизиска продукција

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, открива дека филмските и ТВ-продукции би можеле да продолжат со своите активности на 12 јуни, откако со месеци беа...

Калифорнија им пркоси на превентивните мерки

Голем број граѓани поради топлото време ги преплавија плажите во Калифорнија и покрај апелите на надлежните да избегнуваат групирања и да ги почитуваат мерките...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја потресе денеска централна Калифорнија, во САД, соопшти Евромедитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на...

Меган и Хари ќе имаат кралски третман од елитата на Калифорнија

Некои од најпознатите ѕвезди во Велика Британија ќе бидат меѓу соседите на принцот Хари и на Меган Маркл, поради што тие ќе бидат третирани...

САД ја затвораат границата со Мексико, цела Калифорнија во карантин

Америка денеска ја затвори границата со Мексико за сите неитни патувања, а државата Њујорк ги запре сите активности кои не се нужни. Границата меѓу САД...

Повеќе од 3.500 луѓе заробени на крузер во близина на Калифорнија

Крузерот „Гранд принцес“ со повеќе од 3.500 патници и членови на екипажот е заглавен кај брегот на Калифорнија кога неколку десетици патници почнаа да...

Во Калифорнија прогласена вонредна состојба поради коронавирусот

Ширењето на коронавирусот надвор од Кина и натаму е светска тема број еден. Според најновите информации во Калифорнија е прогласена вонредна состојба. Гувернерот на Калифорнија,...