Ознака: калифорнија

Оружените напади не ѝ даваат мир на Калифорнија

Во масовно пукање во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18 часот по локално време на југоисточната...

Почина тинејџерот кој изведе оружен напад во Калифорнија

Почина шеснаесетгодишниот тинејџер, кој се застрела откако уби двајца ученици и повреди три лица во средното училиште во близина на Лос Анџелес. Тој беше...

Шеснаесетте секунди кои ја шокираа Америка: Сите помислија дека пукнал балон,...

Пукањето во средното училиште „Саугус“ вчера ја потресе јавноста на САД. Младиот оружен напаѓач не се издвојувал по ништо од неговите соученици. Токму тоа...

Поради пожарите, два милиона луѓе во Калифорнија живеат во мрак

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусом, прогласи вонредна состојба на целата територија на оваа сојузна американска држава поради пожарите и екстремните временски услови поради кои...

Пожарите во Калифорнија оставија два милиони луѓе во мрак

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусом прогласи вонредна состојба на целата територија на оваа сојузна американска држава поради пожарите и екстремните временски услови поради кои...

Калифорнија се соочува со непријател против кого не може да се...

Не можете да се борите против ова, кажа шерифот на округот Сонома во Калифорнија, упатувајќи апел кон 90 илјади жители на округот да се...

Големи пожари во Калифорнија, наредена итна евакуација

Властите во Калифорнија наредија евакуација на неколку стотици луѓе од населбата Гејзервил, северно од Сан Франциско, поради големите шумски пожар во округот Сонома. Американските...

Калифорнија се подготвува за седмица без струја

Компанијата „Пацифик гас и електрисити“ соопшти дека оваа недела речиси два милиони луѓе во близу 30 окрузи во Калифорнија може да останат без струја...

Напаѓач со нож убил четири лица во Калифорнија

Маж смртно прободел четири лица и ранил двајца во јужна Калифорнија, пренесува Си-ен-ен. Двајца од убиените живееле во близина на напаѓачот, третиот работел како обезбедување...

Нападот во Калифорнија го разгори вечното прашање за контрола на оружјето...

Повиците за поголема контрола на оружјето и менување на законите во САД уште еднаш ги преплавија социјалните мрежи, по нападот на фестивалот за храна...