28.3 C
Skopje
26.8.2019 - 12:18

Ознака: калифорнија

Напаѓач со нож убил четири лица во Калифорнија

Маж смртно прободел четири лица и ранил двајца во јужна Калифорнија, пренесува Си-ен-ен. Двајца од убиените живееле во близина на напаѓачот, третиот работел како обезбедување...

Нападот во Калифорнија го разгори вечното прашање за контрола на оружјето...

Повиците за поголема контрола на оружјето и менување на законите во САД уште еднаш ги преплавија социјалните мрежи, по нападот на фестивалот за храна...

Неутрализиран напаѓачот на фестивалот за храна во Калифорнија

Осомничениот за нападот во калифорнискиот град Гилрој е убиен, потврди локалниот полициски началник Скот Смити. Три лица загинаа и 15 беа ранети во нападот што...

Фестивал на храна претворен во кошмар во Калифорнија

Најмалку три лица се убиени и 15 се повредени во пукање на фестивал за храна во Гилрој, Калифорнија. Полицијата трага по неколкумина осомничени за...

Oд четвртокот Калифорнија ја погодиле над 4.700 земјотреси

Од четвртокот јужна Калифорнија ја погодиле над 4.700 земјотреси, вклучувајќи го и најсилниот од 7,1 степен според Рихтеровата скала, а тлото ќе продолжи да...

Земјотрес во Калифорнија од 7,1 степен, најсилен во последните 20 години

Земјотрес со јачина од 7,1 степен ја погоди пустинската област во јужна Калифорнија, а како што наведоа сеизмолозите, ова е најсилниот потрес во последните...

Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди Калифорнија

Силен земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер ја погоди денеска Јужна Калифорнија. Земјотресот e со епицентар во близина на градот Риџкрест, на околу...

Популацијата на сивите китови опаѓа поради глад

Од почетокот на годината досега се забележани 73 мртви кита на плажите на западниот брег Од јануари, повеќе од 70 мртви сиви кита испливаа на...

Воен авион се сруши врз магацин во Калифорнија

Воен авион Ф-16 се урна во магацин во Калифорнија, соопштија локалните власти. Како што пренесе „АП“, пилотот успеал да се спаси бидејќи скокнал навреме и...

Гувернерот на Калифорнија прогласи мораториум на смртната казна во државата

Гувернерот на сојузната држава Калифорнија, Гавин Њусом денеска објави мораториум на смртната казна во оваа држава каде моментално повеќе од 700 затвореници чекаат извршување...