10.3 C
Skopje
21.2.2020 - 17:03

Ознака: Калифа Хафтар

Либискиот воен лидер Хафтар прифати примирје без да потпише договор

Либискиот воен лидер Калифа Хафтар прифати прекин на огнот, рекол германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по состанокот со бунтовничкиот либиски генерал во...

Силите на Хафтар ја пресушија Либија

Резервите за вода кои биле наменети за главниот град на Либија и за околните градови, беа отсечени откако вооружена група упаднала во контролната соба...

Граѓанската војна во Либија низ објективот на фоторепортерите

  Според податоците на СЗО, најмалку 213 лица се убиени и околку илјада повредени во битките околку главниот град на Либија овој месец. Во прилог,...

Хафтар ниту со засилувања не успева да ја пробие одбраната на...

Изминатата ноќ беше проследена со тешка борба во битката за либискиот главен град Триполи, откако ниту една од страните во конфликтот не успеа да...

Со жестока акција истиснати силите на командант Хафтар од градот Триполи

Силите лојални на меѓународно признаената либиска влада, со борба од куќа до куќа, денеска ги потиснаа силите на командантот на Либиската национална армија, Калифа...

Силите на Хафтар се пофалија со соборување на противнички авион

Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од генералот Калифа Хафтар собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената...

Западните сили додаваат масло на огнот во Либија

Обединетите нации (ОН) започна истрага за наводните тврдења дека Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) испратиле оружје како поддршка за различни воени моќници во Либија, со...

Над 120 загинати и 500 повредени во борбите за Триполи

Најмалку 121 лице загина, а 561 е повредено за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи,...

Од Гадафи до Хафтар – бескрајната војна во Либија

Често се поставува прашањето како Либија се најде во сегашната ситуација, а за да се добие одговор, треба да се согледа пошироката слика за...

Интензивирани немирите во Либија, меѓународните сили почнаа да се повлекуваат

Меѓународните сили започнаа со евакуација на персонал од Либија, во време кога безбедносната ситуација во земјата сериозно се влошува, јавува Би-би-си. Американската команда во Африка...