Ознака: калининград

Москва бара од Вилнус да го ослободи пристапот до Калининград

Санкциите на ЕУ отворија ново кризно жариште на Балтикот Калининградската област во Литванија има големо значење за Руската Федерација. Таа е руска енклава, која се...

Kалининград ќе го урива „закопаниот робот“

Зградата споредувана со глава на робот што со децении постои во рускиот град Калининград, би требало да биде срушена следната година, изјавил Антон Алиханов...

Дела на Игор Јосифов ќе патуваат и за Москва

Уметникот Игор Јосифов во почетокот на месецов се претстави со своја изложба и изведе перформанс во Калининград, Русија, а оттаму му се отвораат и...

Калининград ќе ги види делата на македонскиот уметник Игор Јосифов

Јосифов веќе десетина години својата кариера ја гради низ светот, претежно во САД. Зад себе има многубројни изложби и мултимедијални перформанси, кои го сместуваат...

„Каменот на мирот“ пронајден во Калининград

Парче килибар тешко 1,8 килограми е пронајдено во каменолом во близина на Калининград. Примерокот е откриен на меѓународениот Ден на мирот и поради тоа од...