Ознака: календар

ФИФА почна дебата за иднината на меѓународниот фудбалски календар

Процесот на консултации почнува со актерите, играчите и тренерите, но фудбалот е за сите што се вклучени. Се консултираме со играчи и со клубови...

Шер, Нормани и Грајмс во најновиот календар на „Пирели“

Календарот „Пирели“, колоквијално познат како „The Cal“, е веројатно најпознатиот годишен календар во светот. Овој календар, чие прво издание беше објавено во 1964 година,...

Што се крие зад 29 февруари?

Целта на престапните години е да се помогне да се приспособи Грегоријанскиот календар со сончевиот календар и да се осигуриме дека славиме соларни настани...

Убавината и нежноста на руските хокеарки претставени во календарот на ВХЛ

  Руската женска лига во хокеј на мраз (ВХЛ) традиционално го објави својот календар за новата година, за кој позираа убавите хокеарки. Овојпат темата на календарот...

Македонското знаме и Елмас на промоција на календар на Наполи

Иако ситуацијата во калчолигашот Наполи е далеку од идеално – клубот игра очајно во Серија А, го сменија и тренерот Карло Анчелоти, сепак пред...

Сезонски календар на РК Металург

Со пораката „Сакај ги животните“, РК Металург го промовира сезонскиот календар, од септември 2019 до септември 2020 год. Со сезонскиот календар, Управата на РК Металург,...

Календарот на Европа

Датумот за почеток на преговори со ЕУ, иако во македонската јавност одамна се очекува како историска пресвртница и награда за сета политичка „пластична“ хирургија...

Скопските пожарникари на календар

Првпат во Македонија е издаден календар на кој како модели се појавуваат пожарникарите на Бригадата на градот Скопје. Оваа идеја ја зачна Михаил Караколев,...

Во Реал незадоволни од календарот пред натпреварот со Барселона

Во Реал Мадрид веруваат дека раководството на Примера постапи неправедно, бидејќи Барселона ќе добие дополнителен ден на одмор пред двата натпревара од полуфиналето на...

Божик – на 25 декември или на 7 јануари

Православните христијански верници во Македонија на 7 јануари го одбележуваат Божик. Пред две недели и католиците и дел од православниот свет го прославија Христовото...