Ознака: казни

Во полициска акција казнети 40 возачи на мотори

Во петчасовна вечерна полициска акција се казнети 40 возачи на мотори, а задржани 13 мотори. Секторот за внатрешни работи - Скопје во четвртокот, во...

Казнети повеќе од 100 возачи на мотори и автомобили за еден...

Повеќе од 100 возачи на мотори и автомобили се казнети во текот на вчерашниот ден во Скопје, соопшти МВР. Во времето од 06 до 24...

„Национални шуми“ со казни ќе ги штити шумите од пожари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на Ј.П. „Национални шуми“ воведе делумна забрана за движење во шумите со кои стопанисува оваа претпријатие....

Колку чини агресивен испад за време на авионски лет

Британската авиокомпанија „Џет 2“ ѝ наплатила на патничка 94.000 евра надомест и трајно ѝ забраниле пристап до авиони на компанијата поради нејзиното агресивно однесување...

Кафеанџиите ќе платат казни и ќе учат како да постапуваат со...

Од Aгенцијата за храна и ветеринарство информираа дека во трите туристички центри Дојран, Охрид и Струга биле спроведени вкупно 128 контроли, при што кај...

Германската влада одлучи: Задолжителна вакцинација против мали сипаници од следната година

Вакцинирањето против мали сипаници ќе стане задолжително за децата и вработените во германските детски градинки и училишта од март следната година, одлучи денеска германската...

Казни за оштетување трева, неспортско однесување, незалагање…

С. Вилијамс е казнета со 10.000 долари, поради кршење на рекетот и „оштетување на теренот“, пред почетокот на турнирот, а најлошо помина Томиќ кому...

И покрај казните, возачите се паркираат кај ќе стигнат

Според податоците од „Паркинзи на општината Центар“, оваа година во просек се креваат по 20 непрописно паркирани возила на ден, повеќе од ланскиот дневен...

Комуналните редари за пет месеци напишале 649 казни

Комуналните редари на градот Скопје за периодот од јануари до мај годинава изрекле вкупно 649 казни за фрлање ѓубре на јавна површина. Во споредба...

Казнети 29 возачи кои ноќеска возеле под дејство на алкохол

Изминатата ноќ, во периодот од 00.00 до 05.00 часот утрово, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска...