10.8 C
Skopje
14.10.2019 - 3:51

Ознака: казни

УЕФА ги казни Лацио и Шахтар за лошо поведение на навивачите

Европската фудбалска унија (УЕФА) им наложи на украински Шахтар Доњецк и на италијански Лацио да затворат дел од трибините на стадионите на следниот домашен...

ЕХФ подели казни поради рекламни прекршоци

По првите две кола од квалификациите за ЕП 2020 ЕХФ изрече казни, меѓу другото, за неовластени промотивни материјали, неинсталирани билборди, отсуство на логото на...

Најголемите антимонополски казни на ЕУ

Антимонополскиот гуру на ЕУ, Маргарет Вестагер, која е еврокомесарка за конкуренција, потврди дека Еврокомисијата го казнила „Гугл“ со 1,49 милијарда евра поради нелегална злоупотреба...

И неказнувањето ги разгорува огновите

Речиси со сигурност може да се каже дека во сите случаи на опожарување на отворено предизвикувач е човекот. Казните од 200 евра за палење...

Сѐ помалку се одработува општокорисната работа

Со оглед на тоа што во периодот од 2014 до 2016 година има по нешто повеќе од 100 одработени казни, а за 2017 и...

Шарените револуционери и казните

Деновиве се крена голема врева околу неколку казни изречени за учесници во таканаречената Шарена револуција, кои фрлаа бои по националните институции и некои споменици....

Казнети 31 возач за неплаќање на патарина, меѓу нив и полицајци

Девет вработени во МВР и 22 граѓани биле санкционирани оти не платиле патарина. Полицајците ја злоупотребиле службената легитимација, а останатите на различни начини одбегнале...

Австрија воведува казни од 4.000 евра за употреба на усташки симболи

Од 1 март во Австрија стапува во сила законот за забранети симболи, меѓу кои се и усташките симболи, и за нивната употреба е предвидена...

Собранието во прво читање го усвои законот со кој се намалуваат...

Македонското Собрание попладнево во прво читање го усвои Предлог законот за прекршочна постапка, решение со кое се предвидува подобрување на ефикасноста на прекршочната постапка,...

Четири индустриски објекти ќе бидат казнети за загадување на воздухот

Четири индустриски објекти ќе бидат казнети за пречекорување на граничните вредности над дозволеното загадување на воздухот во Скопје. Од Град Скопје информираат дека инспекторите за...