4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 11:18

Ознака: казни

За еден ден казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без кацига и без возачка...

Поради брзо возење вчера во Скопје биле казнети 62 возачи

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера во периодот од 6 до 22 часот спроведе зајакната акциска контрола...

Виенска шницла и македонска десетка со кромид

Ако Австрија ја има прочуената виенска шницла, Македонија ја има познатата десетка со кромид, која совршено се совпаѓа со јубилејната десетта препорака. Не е толку...

Казни за возење на електрични скутери во пешачки зони во Париз

Франција ќе забрани движење на електрични скутери по нивните тротоари и пешачки зони од септември, откако локалното население се пожали дека овој нов тип...

Султанот од Брунеи го брани својот драконски закон

Во бизарен потег, султанот од Брунеи во писмо до Европската унија ја брани својата неодамнешна одлука за наметнување строги шеријатски казни во својата земја,...

Викендов изречени 32 казни за зборување на мобилен

Мотоциклист загина, четири лица се тешко повредени, а 14 се здобиле со лесни телесни повреди, во 14 од вкупно 24 сообраќајки регистрирани изминатиот викенд...

За 24 часа изречени над 130 казни за непрописно паркирање

Сообраќајната полиција изминатите 24 часа напишала 133 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 84 возила, покажува денешниот билтен на...

Осудата не го спречи воведувањето на драконскиот закон во Брунеи

Каменување до смрт доколку хомосексуално лице биде фатено за време на љубовен чин е казната предвидена од новиот шеријатски закон, кој од денеска влегува...

УЕФА ги казни Лацио и Шахтар за лошо поведение на навивачите

Европската фудбалска унија (УЕФА) им наложи на украински Шахтар Доњецк и на италијански Лацио да затворат дел од трибините на стадионите на следниот домашен...

ЕХФ подели казни поради рекламни прекршоци

По првите две кола од квалификациите за ЕП 2020 ЕХФ изрече казни, меѓу другото, за неовластени промотивни материјали, неинсталирани билборди, отсуство на логото на...