Ознака: казни

Принцот Бин Салман вети казни за убијците на Кашоги

Саудискиот принц Мохамед бин Салман вети дека ќе ги казни сите лица што се одговорни за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул. Бин...

Казнети 130 возачи за пребрзо возење

Три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 21 лице со лесни повреди за време на викендот на подрачјето на Град Скопје.  Според информациите...

Од 11 август намалени казните и глобите на царинските прекршоци

Намалување на глобите за царинските прекршоци и воведување мандатен платен налог се дел од измените на Царинскиот закон што стапија на сила од 11-ти...

Во Србија задолжителна употреба на кирилица, казни до еден милион динари

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на...

ФИФА казни шест клуба поради неисплатени плати

Светската фудбалска федерација (ФИФА) им изрече казни на шест клубa, вклучувајќи по еден од Русија и од Турција, поради неисплатени плати на играчите, со...

Казнети 271 возач за брзо возење викендот во Скопје

Пет лица биле тешко повредени, а 15 се здобиле со полесни повреди во десет од 24 сообраќајки евидентирани изминатиот викенд на територијата на Секторот...

ЕП бара казни за измамниците со километража кај половните возила

Европскиот Парламент(ЕП) со големо мнозинство го изгласа извештајот за манипулација со бројачите на километри при продажбата на користени возила, со кој се предлагаат законски...

Изречени казни за локали во Центар

Општина Центар во заедничка акција со УЈП, МВР, СВР Скопје, Градски паркинг и Јавното претпријатие паркинзи на општина Центар синоќа извршиле контрола на 20 угостителски...

Викенд одбележан со брзо возење, казнети 117 возачи

Дваесет и четири лица се здобиле со полесни повреди во 15 од вкупно 23 сообраќајки случени во текот на изминативе два дена на подрачјето...