Ознака: казна

Бесплатниот студентски билет понекогаш скапо чини

Студентите се соочуваат со низа административни процедури за да го докажат правото на бесплатна слободна карта, но и со казни од контролори на ЈСП....

Казна за директорката на МНТ поради прославата на „Шверцери“

На денешната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември годинава, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод...

„Фејсбук“ казнет со четири милиони долари во Унгарија

Компанијата „Фејсбук“ ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради доведување во заблуда...

Казна или покајание за жените на ИД!

Жените што сакаат да се вратат во БиХ ќе бидат третирани во согласност со меѓународните конвенции, а оние што биле припаднички на Исламската држава...

Вакцинација против сипаници станува задолжителна во Германија

Германскиот бундестаг започна со советување за законски измени кои би донеле до задолжителна вакцинација на деца, кои одат во градинка или на училиште, против...

Туристка уапсена на Филипини поради минимaлистичко бикини

Жена е уапсена и казнета за носење оскудно бикини на плажа во рајот на Филипините, островот Боракај. Туристката од Тајван предизвикала контроверзии со тоа...

Исланд ќе го плати цехот за вмешувањето на политиката на Евровизија

Исланд се соочува со парична казна од организаторите на Евровизија откако бендот Хатари, кој ја претставуваше нивната земја вееше шалови со палестинското знаме во...

Жртвата на силување судена двапати поради чедоморство дочека слобода

Контроверзното судење во Ел Салвадор го привлече вниманието на светот Жртвата на силување која се соочи со 40-годишна затворска казна откако роди мртвороденче е ослободена...

Притворот – мерка за заплашување, притисок или казна

Воопшто не заживеаја другите мерки за обезбедување присуство на обвинетиот, за да се одбегне пречестото определување на мерката притвор Леснотијата со која се определува мерката...

Нетранспарентноста ги чини Фејсбук два милиони евра

Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно со законот кој се бори против говор на омраза. Федералната канцеларија за правда соопшти денеска...