3.3 C
Skopje
12.12.2019 - 0:22

Ознака: казна

Носењето сандали во Чинкве Тере ќе се плаќа скапо

Италијански национален парк воведува казни за качување по карпи во несоодветна облека Италијанскиот национален парк Чинкве Тере, со пет рибарски места на бегот на Лигурија,...

Германија го казни „БМВ“ со 8,5 милиони евра за емисии на...

Германските власти ја казнија компанијата „БМВ“ со 8,5 милиони евра, поради повисоки емисии на штетни гасови од нејзините дизел автомобилите од дозволените. – Обвинителството во...

Германскиот производител на оружје Хеклер-Кох казнет со 3,7 милиони евра

Покраинскиот суд во Штутгарт парично ја казни германска компанија за производство на оружје Хеклер-Кох поради кршење на Законот за контрола на трговијата со оружје,...

Мурињо доби година затвор и казна од 2,2 милиони евра

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Челзи, Реал Мадрид, Интер и Порто, Жозе Мурињо беше осуден на 12 месеци затвор, објавија шпанските власти. Португалецот се...

Црногорското знаме не е завеса

Во Собранието на Црна Гора пристигна владин предлог-закон за измена и дополнување на Законот за државни симболи и Денот на државноста на Црна Гора,...

ЕК го казни Мастеркард 570 милиони евра

Европската комисија(ЕК) соопшти дека го казнила Мастеркард со 570,6 милиони евра (648,3 милиони долари) за ограничување на можноста на трговците да имаат полза од...

Помпео бара Ријад да ги казни убијците на Кашоги

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара од властите во Ријад да ги казнат сите одговорни за убиството на суадискиот новинар Џамал Кашоги. Помпео, кој синоќа...

Американската воена морнарица ја укинува казната „на леб и вода“

Од Нова година американската воена морнарица го укинува казнувањето на морнарите со бродски притвор, кога тие добиваат само леб и вода. Законот за укинување на...

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови...

Гонзало Игуаин казнет за две натпревари

Напаѓачот на Милан, Гонзало Игуаин беше казнет за две натпревари. Дисциплинската комисија на Италијанската лига ја наметна казната на фудбалерот поради црвениот картон што...