Ознака: казна

Функцуионерите на ДУИ казнети за групирањето на прославата на Ахмети

МВР им врачило платни налози за неносење на заштитна маска на сите 15 функционери од ДУИ кои на 4 јануари се сликаа собрани во...

Изречени 390 казни за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 390 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...

Предложена казна од 20.000 евра за фабриката „Пејпер Мил“

Државниот инспекторат за животна средина предложи казна од 20.000 евра за фабриката за хартија „Пејпер Мил“ од Кочани, откако не дале резултати промените во...

Претседателот на Чиле казнет 3.500 долари поради селфи без маска

Претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ќе треба да плати парична казна од 3.500 американски долари, откако се фотографираше со случаен минувач на плажа без...

Пет илјади евра парична казна за управителот на кафе-барот „Интермецо“

Скопското обвинителство предложи до Судот да изрече парична казна од 5.000 евра за управителот на кафе-барот „Интермецо“ кој ја отстранил пломбата по донесеното решение...

Парична казна за гостилница на „Боемска“

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за изрекување казни против две физички и едно правно лице, гостилница на улицата Боемска во Скопје, поради сомнение...

Журки со преполни локали ширум Македонија, казните не ги прекинуваат забавите

Викендов се случуваа ноќни забави на кои видливо се кршат протоколите за заштита од ковид-19. Забава до доцна во ноќта синоќа се случуваше во струмичкиот...

ЕУ ѝ се закани на Турција

Лидерите на ЕУ се согласија да воведат санкции за 40-ина лица од Белорусија кога Кипар го повлече спротивставувањето поради барањата Унијата да ја казни...

„Ејч енд ем“ казнет со 35 милиони евра поради нелегален надзор...

Шведскиот моден бренд за облека „Ејч енд ем“ доби парична казна во износ од 35,3 милиони евра, поради нелегален надзор на вработените и собирање...

Два килограма песок од Сардинија скапо чинеа француски турист

Француски турист морал да плати казна од 1.000 евра откако се обидел да замине од аеродром во Сардинија, носејќи со себе околу два килограма...