Ознака: казна затвор

Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан Грујевски, кој избега во...

Фелисити Хофман осудена на казна затвор за давање поткуп

Познатата американска актерка Фелисити Хофман, ѕвезда на серијата „Очајни домаќинки“, е осудена на 14 дена затвор заради вмешаност во афера со давање поткуп за...

Туристи се соочуваат со казна затвор поради песок од плажа во...

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години. Како што јавуваат светските...

Кочан веднаш да се јави во затвор

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд ја одби жалбата на бизнисменот Сеад Кочан во која побара да му се одложи затворската казна. Со ова, кривичниот...

Доживотен затвор не е доволна казна за Ел Чапо, според обвинителството

Американските државни обвинители побараа доживотна казна за мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман, попознат како Ел Чапо, кој беше прогласен за виновен во февруари за планирање...

Врховен го прифати барањето на Јанкулоска за одлагање на казната

Врховниот суд го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната во случајот „Тенк“, за набавката...

Нападот во Крајстчрч продолжува да ги „тероризира“ социјалните мрежи

Мажот од Нов Зеланд кој во живо на Фејсбук ги емитуваше нападите на џамиите во Крајстчрч, беше осуден на затворска казна од 21 месец,...

Полицаецот кој запали сограѓанин осуден на 18 години затвор

Осумнаест години затвор доби 25-годишниот Енвер Тоска, полицаец од Битола за свирепото убиство на својот сограѓанин, 36-годишниот Алили Бекир, соопшти портпаролот на прилепскиот Основен...

Пол Манафорт осуден на 47 месеци казна затвор

Поранешниот шеф на кампањата на Доналд Трамп, Пол Манофорт е осуден на 47 месеци затвор поради даночни и банкарски измами. Малверзациите беа откриени за...

Поранешен израелски министер осуден на 11 години затвор поради шпионажа

Поранешен израелски министер денеска е осуден на 11 години затвор за шпионажа во полза на најголемиот непријател на неговата земја, Иран, откако се договори...