2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 17:08

Ознака: казахстан

Серија експлозии во воена база во Казахстан, има загинати и голем...

Најмалку пет лица загинаа, а 90 се повредени во серија експлозии во воена база во јужен Казахстан, јавуваат светските агенции. До експлозиите дошло откако избувнал...

Казахстан последна проверка пред ЕП

Ќе има некои ротации во тимот, некои ќе играат, а некои ќе ги одмориме, но сите ќе добијат шанса. На Енис Барди му истече...

Казахстан разви своја вакцина против ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) очекува во наредните две недели да одлучи дали итно ќе ја одобри употребата на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави...

Казахстан почна имунизација со своја вакцина против коронавирусот

Казахстан денес почна со вакцинација против коронавирусот со сопствена вакцина „казвак“, која е во третата фаза од клиничките испитувања. Државната телевизија јавува дека во Казахстан...

Се урна воен авион на Казахстан

Четири лица загинаа денес кога воен авион „АН-26“ кој леташе од главниот град на Казахстан Нур-Султан се сруши при слетување во Алмати. За време на...

Првиот претседател на Казахстан заразен со коронавирус

Првиот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев (79), е заразен со ковид-19 и е во изолација, е објавено на неговата официјална веб-страница. - Првиот претседател на...

Осуммина загинати и 40 повредени во судири во јужен Казахстан

Осум лица загинаа, а 40 лица се повредени во серијата пресметки и судири во неколку села во јужната казахстанска провинција Жамбил. Во првичниот судир во...

Слушнавме ужаснувачки звук, авионот како да ја загуби контролата

Најмалку 15 лица загинаа откако казахстански авион со 98 патници се урна непосредно по полетувањето, рано утринава. Барем 66 патници се повредени од кои...

Награда за „Петрунија…“ во Казахстан

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска на штотуку завршениот 15. Филмски фестивал Евроазија во Казахстан ја освои наградата за најдобро...

Токајев победи на претседателските избори во Казахстан

Шеесет и шестгодишниот Касим Жомарт Токајев победи на предвремените претседателски избори во Казахстан, со 70,76 проценти од гласовите, соопшти Централната изборна комисија во земјата. Агенцијата...