Ознака: казахстан

Хаос и опортунизам во Казахстан

Протестите што на 2 јануари избувнаа во Казахстан, брзо се претворија во нереди во сите поголеми градови во земјата. Што сакаат демонстрантите и каков...

Милиони жители во Централна Азија без струја

Трите централноазиски држави Казахстан, Киргистан и Узбекистан денеска беа погодени од големи прекини на електричната енергија предизвикани од случаен дефект, што го наруши функционирањето...

Казахстанскиот министер за одбрана го плати цехот за немирите

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев денеска го смени министерот за одбрана, обвинувајќи го дека не покажал доволно решителност и иницијатива како одговор на неодамнешните немири...

Руските мировници започнаа со повлекување – состојбата стабилизирана

Казахстан Повеќе од 2.000 војници од Организацијата на договорот за колективна безбедност предводена од Русија почнаа да се повлекуваат од Казахстан, соопшти Москва. Војниците беа...

Русите се повлекуваат од Казахстан

Мировниците на ОДКБ почнаа да ги предаваат стратешките објекти што ги чуваа во Казахстан на армијата и полицијата на републиката, соопшти Министерството за одбрана...

Казахстан: Почнува повлекувањето на војниците на ОДКБ

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев изјави дека војниците на Организацијата на договорот за колективна безбедност (ОДКБ), предводени од Русија, ќе почнат да се повлекуваат...

По повеќедневните немири, избран нов премиер

Казахстан По повеќедневните немири, Казахстан доби нов премиер. Парламентот едногласно го избра Алихан Смаилов за претседател на Владата. Смаилов беше казахстански министер за финансии во...

Путин вети дека ќе им стави крај на „шарените револуции“

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека безбедносниот блок предводен од Москва ќе ги заштити сојузниците од т.н. „шарени револуции“ во соседството, откако минатата недела...

Токаев: Во Казахстан повторно е воспоставен ред

Повторно воспоставен ред во Казахстан, рече претседателот Касим-Жомарт Токаев на состанокот на безбедносната алијанса предводена од Русија по неколкудневните насилни немири во кои повеќе...

Протестите во Казахстан направиле штета од 212 милиони долари

За време на насилните протести и немири во Казахстан, направна е штета од 212 милиони долари, објави турската агенција „Анадолија“. Привремениот министер за внатрешни работи...