-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:23

Ознака: Кавадарци

Порече на фотографии од периодот на 1932-1933 година на...

Вечерва во 19 часот во Музеј-галерија Кавадарци ќе биде отворена изложба под наслов „Порече“ од богатата етнолошка документација на познатиот полски етнолог и антроплог...

Отворен нов објект за згрижување на предучилишни деца во Кавадарци

Голема радост за 75 семејства кои ќе го решат горливиот проблем на згрижување на нивното дете во детска градинка. Видно возбудени децата и нивните...

Дел од Кавадарци без вода поради дефект

Дел од Кавадарци утрово остана без вода за пиење поради дефект на водоводната мрежа. - Се работи за улиците „Игман”, „Словенска”, „Козара”, „29 Ноември” и...

Концерт на Урош Дојчиновиќ во Кавадарци

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на традиционалните вкусови и храна во Кавадарци, во организација на ЗМП „Вива ла музика“, концерт ќе одржи...

Мултимедијалниот перформанс „’Ртулци“ во Кавадарци

Презентација на продукцијата „’Ртулци“, мултимедијален перформанс, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот за културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци. Дваесет и...

Најавени проекти за подобрување на водоснабдувањето и патната мрежа во Кавадарци

Ќе се подобрува водоснабдувањето во Кавадарци со проект на КФВ банката за што се очекува на наредната седница на Владата да помине одлуката и врз...

Тешко повреден пешак во Кавадарци

Седумнаесетгодишен кавадарчанец бил тешко повреден при сообраќајна незгода што се случила синоќа околу 22.30 часот на улицата „Шишка“ во Кавадарци. - Станува збор за сообраќајна...

Во Кавадарци премиера на комедијата „Пасивно пушење“

Вечерва, во 20 часот, театарот при домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе ја изведе премиерата на претставата „Ужасите предизвикани од пасивното...

Учиме и цртаме за нашето културно наследство

Неколку години претходно Музеј-галеријата во Кавадарци во соработка со Дневниот центар за деца со посебни потреби од градот многу успешно го реализира проектот „Учиме...

Учениците од Кавадарци со „Бегалка“ се збогуваа од училиштето

Многу сум горда на моите ученици, кои покажаа истрајност, одговорност и пожртвуваност и покрај училишните обврски да се подготвиме максимално, вели наставничката Зорица Атанасова Учениците...