12 C
Skopje
16.11.2018 - 17:31

Ознака: Кавадарци

Автомобил излетал од патот Неготино-Кавадарци, возачот повреден

Едно лице e повредено синоќа пред полноќ откако „ауди“ излетало од регионалниот пат Неготино-Кавадарци, во кавадаречкото село Марена. - Се работи за патнички автомобил марка...

Празничен концерт на Страшо Темков и Миле Каровски во Кавадарци

Вечерва со почеток во 20.30 часот во Домот на културата „Иван Мазов Климе“ двајца реномирани музичари со потекло од Кавадарци, Страшо Темков – флејта...

Се преврте автомобил на патот Кавадарци-Неготино, повредени две лица

Две лица биле повредени синоќа во сообраќајна несреќа на патот Кавадарци-Неготино откако се превртел  автомобилот во кој се возеле. Повредени се возачот на автомобилот „мерцедес”...

Порече на фотографии од периодот на 1932-1933 година на...

Вечерва во 19 часот во Музеј-галерија Кавадарци ќе биде отворена изложба под наслов „Порече“ од богатата етнолошка документација на познатиот полски етнолог...

Отворен нов објект за згрижување на предучилишни деца во Кавадарци

Голема радост за 75 семејства кои ќе го решат горливиот проблем на згрижување на нивното дете во детска градинка. Видно возбудени децата и нивните...

Дел од Кавадарци без вода поради дефект

Дел од Кавадарци утрово остана без вода за пиење поради дефект на водоводната мрежа. - Се работи за улиците „Игман”, „Словенска”, „Козара”, „29 Ноември” и...

Концерт на Урош Дојчиновиќ во Кавадарци

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на традиционалните вкусови и храна во Кавадарци, во организација на ЗМП „Вива ла музика“, концерт ќе одржи...

Мултимедијалниот перформанс „’Ртулци“ во Кавадарци

Презентација на продукцијата „’Ртулци“, мултимедијален перформанс, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот за културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци. Дваесет и...

Најавени проекти за подобрување на водоснабдувањето и патната мрежа во Кавадарци

Ќе се подобрува водоснабдувањето во Кавадарци со проект на КФВ банката за што се очекува на наредната седница на Владата да помине одлуката и врз...

Тешко повреден пешак во Кавадарци

Седумнаесетгодишен кавадарчанец бил тешко повреден при сообраќајна незгода што се случила синоќа околу 22.30 часот на улицата „Шишка“ во Кавадарци. - Станува збор за сообраќајна...