4 C
Skopje
16.1.2019 - 15:50

Ознака: Кавадарци

Несовесни граѓани крадат расни кучиња во Кавадарци и се изживуваат врз...

Несовесни граѓани крадат сортни кучиња и се изживуваат врз нив, реагираат љубители на животни од Кавадарци. Според нив, мачителите ги врзувале кучињата за нога...

Наневски, Сековски и Шемов изложуваат во Кавадарци

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“, вечерва, во 19 часот, во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“, ќе биде отворена изложбата...

„Џи-енерџи сервис“ влегува на Балканот

„Газпромнефт-лубрикантс“ се проширува на Балканот. Како дел од меѓународната програма за развој на партнерски станици за технички прегледи, во Кавадарци, беа отворени станицата на...

Спомен соба на Никола Бадев и голем концерт во Кавадарци по...

Денеска 26 октомври се навршуваат точно 100 години од раѓањето на големиот уметник со кадифен глас Никоа Бадев. По тој повод во 17.30 часот...

Лотарија ќе одлучи кои кавадарчани ќе добијат субвенции за грејно тело...

Вкупно 159 домаќинства ќе учествуваат во лотаријата што ја организира општина Кавадарци, за субвенционирање за купување енергетско ефикасни грејни тела, информираат денеска за МИА од...

Се проширува булевар „Македонија” во Кавадарци

Се проширува булевар „Македонија” во Кавадарци, ќе има повеќе паркинг места, информираа денеска од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.   Оттаму информираат дека истовремено, се работи...

Оневозможен пристапот до Спомен кулата во Кавадарци, која е историско и...

Оневозможен е пристапот до Спомен кулата во Кавадарци, која е историско и културно наследство. Вака се пожалија околни жители, реагирајќи на, како што рекоа,...

Десет куќи во Кавадарци во опасност од уривање

Десет куќи во Кавадарци се во опасност од уривање, а сопствениците треба сами да ги санираат или урнат. Заради безбедноста на луѓето и околината...

Изложба на Ниче Василев во Кавадарци

Вечерва во 19 часот, во галеријата на домот на културата „Иван Мазов Климе“, во Кавадарци ќе биде отворена изложба на познатиот ликовен уметник од...

Учениците од Кавадарци со своите маски го разубавија Тиквешкиот гроздобер

Од весели гроздоберчиња, дечиња - зрели гроздови црвени и бели, зелени ластарчиња, пеперутки во боите на виножитото, буренца со вино и ракија, прекрасни сонца,...