24.3 C
Skopje
14.10.2019 - 18:34

Ознака: Кавадарци

Изложба на младите уметници од Кавадарци и нивни гости

Десеттата по ред изложба насловена „Младите ликовни уметници од Кавадарци и нивните гости“ ќе биде отворена вечерва во Музеј галерија Кавадарци, со почеток во...

Светски музички израз на „Езерки“ и „7/8“ на концертот во Кавадарци

Прекрасен концерт на женската вокална група „Езерки“ и 7/8 во Кавадарци Синоќешниот концерт на женската вокална група „Езерки“ и музичката група „7/8“ во Домот на...

Фестивал „Тиквешки гроздобер“ викендов во Кавадарци

Кавадарци целосно подготвено за успешен старт на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2019“. Локалната самоуправа годинава од својот буџет за „Тиквешкиот гроздобер“ издвои 6 милиони денари, а...

Изложба на Сандра Блажева во рамките на „Меѓународната ликовна колонија Михајлово...

Јубилејната 25-та по ред „Меѓународна ликовна клонија Михајлово-Кавадарци 2019“ на која годинава учествуваат педесетина ликовни уметници, беше отворена на традиционален начин со ликовната изложба...

Започнува меѓународната „Ликовна колонија Михајлово“ 2019

Традиционално со ликовна изложба и годинава ќе започне меѓународната „Ликовна колонија Михајлово“ Кавадарци 2019 за која е најавено учество на педесетина ликовни уметници. Вечерва во...

Кривична пријава против поранешен градоначалник на Кавадарци

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Општина Кавадарци, А.П., Ѓ.Ч. (58) управител на „Масон инженеринг“ дооел –...

Младите преку своите ликовни творби порачуваат отпадот да се селектира

Учениците учесници на конкурсот ги поканија граѓаните на Кавадарци на нивната изложба, која ја организираат заедно со еколошкото друштво „Екоживот“. - Драги пријатели, мајки, татковци,...

Едукативна работилница за децата со посебни потреби во Кавадарци

Сѐ поголем е интересот за учество на децата со посебни потреби од Дневниот центар во Кавадарци во едукативните работилници што веќе неколку години редовно...

Кога цртам се чувствувам слободно!

Тринаесетгодишната Арелена Гостимировиќ од Кавадарци преку ликовната уметност го осознава светот Ова талентирано девојче освои прва награда на неодамнешната Државна изложба на детски ликовни творби...

Математиката и музиката – предизвици со кои се стигнува до врвот

Таленти: Иван Стојанов (13) од Кавадарци, пијанист Иван ниже награди по математика на државно ниво, вклучувајќи го тука и првото место на натпреварот „Кенгур“, а...