Ознака: Кабул

(Видео) Воена парада во Кабул со американско оружје и руски хеликоптери

Талибанските сили денеска одржаа воена парада во Кабул користејќи заробени оклопни возила од американско производство и руски хеликоптери. Како што пренесува „Ројтерс“, на тој...

Ракетен напад во Кабул

Ракетен напад беше извршен врз авганистанската престолнина, објавија светските медиуми. Според новинската агенција „Амај“, неколку ракети го погодиле подрачјето на Каир Кана во Кабул. Наводно, инцидентот...

На аеродромот во Кабул слета првиот меѓународен патнички авион

Авион на пакистанската компанија „ПИА“ денеска слета на аеродромот во Кабул. Ова е првиот меѓународен комерцијален лет што пристигна во Авганистан од 15 август,...

Талибански знамиња во Кабул на годишнината од 11 септември

Талибанското знаме се вее над претседателската палата во Кабул на денот на одбележувањето на 20-годишнината од терористичкиот напад на 11 септември 2001 година во...

Талибанците го погубиле братот на поранешниот авганистански потпретседател

Талибанците го погубија братот на поранешниот потпретседател на Авганистан, Амрулах Салех, кој беше еден од водачите на Националниот фронт за отпор во провинцијата Паншир,...

Аеродромот во Кабул подготвен за работа

Аеродромот во Кабул е речиси целосно подготвен за работа, но неговото отворање се планира постепено, изјави еден катарски функционер. Тим од катарски експерти е задолжен...

Тешки предизвици го очекуваат режимот во Кабул

За да го исполнат нивното ветување за подобрување на авганистанската економија, на талибанците ќе им биде потребна странска помош и нема гаранции дека ќе...

Британец со приватен авион од Кабул извлекол 200 мачки и кучиња

Пен Фертинг, поранешен британски маринец, деновиве безбедно слетал на лондонскиот аеродром „Хитроу“ со приватен авион, а со него пристигнале и 173 мачки и кучиња...

Што ќе се случи со мене и со моето семејство ако...

Бегалците од Авганистан се соочуваат со неизвесна иднина По преземањето на контролата врз Кабул од страна на талибанците, во Авганистан се случи хаотичен егзодус. Голем...

Последните американски војнички чизми тивко ги напуштија „гробиштата на империите“

Фотографија на која американскиот генерал-мајорот Крис Донахју, командант на 82-та американска воздушна дивизија, се качува на товарен авион во Кабул го означи крајот на...