Ознака: Кабул

Исламска држава изврши ракетен напад во Кабул

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три...

Меридијани

Кабул - Авганистанските власти соопштија дека најмалку 17 лица загинале во низа напади низ целата земја. Засега никој не ја презеде одговорноста за вчерашните...

Меридијани

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските научници успешно го произвеле лекот „фавипавир“, кој се користи како терапија за ковид-19. Ердоган...

Меридијани

Лондон - Во Британија вчера започна тестирањето на две потенцијални вакцини за новиот коронавирус што ги финансира Владата. Британскиот министер здравство Мет Ханкок изјави...

Меридијани

Москва - Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтер вчера го погоди истокот на Русија кај Курилските Острови, а регионалните власти издадоа предупредување...

Вооружени напаѓачи држат 150 верници во храм во Кабул

Вооружени напаѓачи држат како заложници околу 150 припадници на заедницата сика, откако го нападнале нивниот храм во Кабул, изјавил член на парламентот кој ја...

Mеридијани

Москва - Најмалку пет лица се повредени при експлозија на муниција во воен магацин сместен во близината на градот Мурманск, на северозападот од Русија,...

Авганистан: Десетици убиени во Кабул, талибанците ги заоструваат нападите

Најмалку 50 цивили загинаа во два поединечни напади кога западно поддржаните авганистански владини сили и талибанските борци извршија напади откако пропадна мировниот договор меѓу вооружените групи...

Експлозија во Кабул на годишнината од нападот на кулите-близначки

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ, на годишнината од нападот врз кулите-близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица...

Бомбаш-самоубиец се разнесе јужно од Кабул

Бомбаш-самоубиец активираше бомба во близина на висококатници во авганистанскиот град Гардез, јужно од Кабул, соопшти портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Спутник“. -Бомбаш-самоубиец...