Ознака: ИЈЗ

Регистрирани 25 починати и 234 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во...

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија во однос на претходната...

Регистрирани 45 починати и 105 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 55, Битола – 15, Тетово...

Пријавени 37 смртни случаи и 86 новозаразени од ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86...

Регистрирани 33 смртни случаи и 489 новозаразени од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19. По градови, случаите се регистирани во Скопје –...

Вкупно 39 починати и 603 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на ковид-19. По градови, во...

ИЈЗ: Намален бројот на новозаразени, а зголемен бројот на смртни случаи

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 5 до 11 април 2021 тестирани се вкупно 27.329 материјали во лабораториите во...

ИЈЗ: Зголемен бројот на починати лица од ковид-19 во однос на...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани биле вкупно 26.142 материјали во лабораториите...

Бројот на починати од коронавирус во Македонија надмина четири илјади лица

Вкупно 4.022 лица починаа од коронавирус од почетокот на пандемијата, откако вчера беа потврдени нови 45 смртни случаи. Здравствениот систем е под притисок во третиот...

Најмладиот починат од ковид-19 имал хронични заболувања

Меѓу 35-те починати кои беа пријавени во денешната статистика за ковид-19 на Министерството за здравство, најмладиот починат е 28-годишен пациент од Охрид. Според информациите кои...