Ознака: ИЈЗ

ИЈЗ: Намален бројот на новозаразени, а зголемен бројот на смртни случаи

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 5 до 11 април 2021 тестирани се вкупно 27.329 материјали во лабораториите во...

ИЈЗ: Зголемен бројот на починати лица од ковид-19 во однос на...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани биле вкупно 26.142 материјали во лабораториите...

Бројот на починати од коронавирус во Македонија надмина четири илјади лица

Вкупно 4.022 лица починаа од коронавирус од почетокот на пандемијата, откако вчера беа потврдени нови 45 смртни случаи. Здравствениот систем е под притисок во третиот...

Најмладиот починат од ковид-19 имал хронични заболувања

Меѓу 35-те починати кои беа пријавени во денешната статистика за ковид-19 на Министерството за здравство, најмладиот починат е 28-годишен пациент од Охрид. Според информациите кои...

Регистрирани 35 починати и 734 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734...

ИЈЗ: Зголемување на смртните случаи за 22,5 отсто во однос на...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 15 до 21 март, пријавени се 158 смртни случаи од 27 градови, што...

Регистрирани 24 починати и 1.293 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1.293...

ИЈЗ: Зголемување на нови случаи од 22 отсто за една недела

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 8 до 14 март, тестирани се вкупно 22.625 материјали во лабораториите во кои...

Зголемување на бројот на новозаразени од 56,4 отсто за една недела

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 22 до 28 февруари, тестирани се вкупно 20.161 материјал во лабораториите во кои...

ИЈЗ: Зголемување на нови случаи од 3,9 отсто, оздравени 1.760 лица

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 15 до 21 февруари 2021, тестирани се вкупно 15.849 материјали во лабораториите во...