15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:21

Ознака: ИХФ

На Суперглоуб ќе играaт Вардар, Барселона, Кил…

Според заложбите на Светската ракометна федерација (ИХФ) за поголема промоција на ракометот, годинашното неофицијално светско клупско првенство Суперглоуб ќе се игра во проширен формат,...

„Молтен – X5000“ официјална топка за СП во Јапонија

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својата официјална страница ја претстави топката со која ќе се играат натпреварите на 24-то Светско првенство (СП) за жени...

Кадетите во третиот барабан

Светската ракометна федерација (ИХФ) го објави распоредот на барабаните во пресрет на ждрепката за претстојното Светско првенство (СП) за кадети, што годинава ќе се...

ИХФ го проширува списокот на играчи на селекциите од 16 на...

Светските ракометни ѕвезди, Никола Карабатиќ, Михаел Хансен, Кристина Неагу и Винсент Жерар пред извесно време со видеопорака поведоа кампања, со која од Европската ракометна...

За Европа три места повеќе на мундијалите

Досега низ квалификациите на СП се пласираа девет репрезентации, а за следното ќе има место за 12. На СП 2021 ќе играат и светскиот...

На повидок се нови ракометни правила?

ЕХФ прави анкета меѓу клубовите и федерациите за актуелните правила, но бара идеи и за нови, а нашите соговорници предлагаат, на пример, ограничен напад,...

Ракометарите пред кошаркарите, фудбалерите и одбојкарите

На листата на ИХФ македонските ракометари се на 28-то место, кошаркарите неделава забележаа пад за две места, до 42-то, фудбалот е на 71-то во...

Јапонија игра бавно и со скандинавски стил

Со денешниот меч (15.30 ч., пренос на МТВ) против Јапонија, македонската ракометна репрезентација ќе ја почне својата шеста мундијалска приказна. Тимот на селекторот Раул...

Дорегулација на 30-те секунди, пасивниот напад, прекршоците од голман…

За да се избегнат различните интерпретации и имплементации на дел од правилата на играта, Светската ракометна федерација (ИХФ) во пресрет на Светското првенство за...