Ознака: ИХФ

Претседателката на Металург е најуспешна спортска менаџерка за 2019 година

Најголемата благодарност оди за човекот што одлучи да биде револуционер и да постави жена претседател на клуб, господин Минчо Јорданов, како и за мојот...

За пласман на ЛОИ Македонија би играла во Германија или во...

Советот на Светската ракометна федерација (ИХФ) ги одреди Франција, Норвешка и Германија за домаќини на машките олимписки квалификациски турнири за пласман на Летните олимписки...

ИХФ и ЕХФ ги слушнаа барањата на ракометарите

Повеќе одмор за ракометарите, распоредот на натпреварите на големите натпреварувања и заштита на врвните играчи беа теми на состанокот одржан во седиштето на Светската...

Ракометот експериментира воведување видеочелинџ

Во првенството на Данска се користи проверка на видеоснимка за спорни ситуации, само по еднаш на меч, ако тренерот има на располагање тајмаут, а...

Хет-трик на Барселона за петта светска титула

Шпанскиот првак во финалето на Суперглоуб го победи Кил и третпат во низа, па петти пат вкупно стана светски клупски првак. Вардар го освои...

Вардарци од утре на Суперглоуб во С. Арабија

Ракометарите на европскиот и македонски првак Вардар синоќа заминаа за Дамам, Саудиска Арабија, каде што вторпат ќе бидат дел од неофицијалното клупско Светско првенство...

Заев до претседателот на ИХФ: Ракометот е спорт број еден во...

Премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Светската ракометна федерација (ИХФ), Хасан Мустафа, кој беше придружуван од Живко Мукаетов, претседател на Македонската ракометна...

Акција на ИХФ за поголема популаризација на ракометот

Светската ракометна федерација (ИХФ) продолжи со популаризација на ракометот во земјите каде што е помалку развиен, а особено на американскиот континент. На конгресот одржан...

ИХФ им ги прифати барањата на ракометарите

На мундијалите, почнувајќи од СП 2021, ќе има повеќе играчи во составите на селекциите, задолжителни денови за одмор и намален број натпревари Повеќе играчи, поголем...

На Суперглоуб ќе играaт Вардар, Барселона, Кил…

Според заложбите на Светската ракометна федерација (ИХФ) за поголема промоција на ракометот, годинашното неофицијално светско клупско првенство Суперглоуб ќе се игра во проширен формат,...