9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 9:16

Ознака: ИХФ

Анита Гербиц: Одлично е чувството да се биде пример за многумина

Не мислев дека еден ден ќе бидам еден од најдобрите играчи во светот. Одлично е чувството да се биде пример за многумина, но јас...

Лазаров Велики

ИХФ го одбележа подвигот на капитенот на Македонија Капитенот Кирил Лазаров стигна до импресивната бројка од 500 гола во македонскиот дрес на големите натпреварувања, 22...

Тестовите се негативни, македонските ракометари чекаат повик за настап на Мундијалот

Комплетниот состав на ракометната репрезентација на Македонија добил негативни резултати на последното тестирање за ковид-19, со што избраниците на Данило Брестовац се подготвени да...

Ограничен напад, ВАР, тренерски челинџ…

По повеќечасовно изнесување примери и факти поврзани со ракометот како спорт и ракометарите како главни во таа игра, дојдовме до заклучок дека со денешните...

Ландин е петтиот голман прогласен за најдобар ракометар на годината

Покрај голманот на Данска, за 2019 година ИХФ ги награди и норвешката репрезентативка Стине Браде Офтедал и тренерите, Данецот Николај Јакобсен и Французинот Емануел...

ИХФ потсети на значајни датуми од ракометната историја

Во 1928 година е основана Меѓународната аматерска ракометна федерација, во 1936 година играта на голем терен дебитира на ЛОИ, во 1938 е првото СП,...

ИХФ воведе Меѓународна недела на ракометот

Од 12 до 18 јули ќе се одржи меѓународната прослава, која ќе опфаќа и гласање за најдобрите ракометари, ракометарки и тренери за 2019 година,...

Финансиска помош од ИХФ за федерациите и за клубовите

РАКОМЕТ - ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ИХФ одлучи на сите федерации чии репрезентации се пласираа на СП за мажи и за жени да им...

Игор Вори на чело на Комисијата за спортисти на ИХФ

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својот Конгрес во Каиро ја назначи хрватската ракометна легенда Игор Вори за претседател на Комисијата за спортисти на ИХФ....

СП 2024 за јуниорки ќе се игра во Македонија

ИХФ ги одреди домаќините и на сениорските мундијали, па, така, во 2025 година машкото треба да се игра во Хрватска, Данска и во Норвешка,...