Ознака: ИХФ

Игор Вори на чело на Комисијата за спортисти на ИХФ

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својот Конгрес во Каиро ја назначи хрватската ракометна легенда Игор Вори за претседател на Комисијата за спортисти на ИХФ....

СП 2024 за јуниорки ќе се игра во Македонија

ИХФ ги одреди домаќините и на сениорските мундијали, па, така, во 2025 година машкото треба да се игра во Хрватска, Данска и во Норвешка,...

Различни реакции за идејата за играње со помала топка

Во рамките на неодамнешното Европско првенство во Стокхолм се одржа состанок на претставници на федерациите и на клубовите, на кој една тема беше идејата...

Претседателката на Металург е најуспешна спортска менаџерка за 2019 година

Најголемата благодарност оди за човекот што одлучи да биде револуционер и да постави жена претседател на клуб, господин Минчо Јорданов, како и за мојот...

За пласман на ЛОИ Македонија би играла во Германија или во...

Советот на Светската ракометна федерација (ИХФ) ги одреди Франција, Норвешка и Германија за домаќини на машките олимписки квалификациски турнири за пласман на Летните олимписки...

ИХФ и ЕХФ ги слушнаа барањата на ракометарите

Повеќе одмор за ракометарите, распоредот на натпреварите на големите натпреварувања и заштита на врвните играчи беа теми на состанокот одржан во седиштето на Светската...

Ракометот експериментира воведување видеочелинџ

Во првенството на Данска се користи проверка на видеоснимка за спорни ситуации, само по еднаш на меч, ако тренерот има на располагање тајмаут, а...

Хет-трик на Барселона за петта светска титула

Шпанскиот првак во финалето на Суперглоуб го победи Кил и третпат во низа, па петти пат вкупно стана светски клупски првак. Вардар го освои...

Вардарци од утре на Суперглоуб во С. Арабија

Ракометарите на европскиот и македонски првак Вардар синоќа заминаа за Дамам, Саудиска Арабија, каде што вторпат ќе бидат дел од неофицијалното клупско Светско првенство...

Заев до претседателот на ИХФ: Ракометот е спорт број еден во...

Премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Светската ракометна федерација (ИХФ), Хасан Мустафа, кој беше придружуван од Живко Мукаетов, претседател на Македонската ракометна...