-1 C
Skopje
20.2.2019 - 2:57

Ознака: иффк браќа манаки

„Златна камера 300“ за кинематограферот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја

Кинематограферот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја, е годинешен добитник на наградата „Златна камера 300“, највисоко фестивалско признание на ИФФК „Браќа Манаки“ кој синоќа заврши...

На ИФФК „Браќа Манаки“ продолжува натпреварот за „Златна камера 300“

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ продолжува со проекции на филмовите што конкурираат за „Златна камера 300“, а паралелно се реализираат сите фестивалски...

ИФФК „Браќа Манаки“: Мастер клас со оскаровецот Роџер Дикинс

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ денеска продолжува со мастер клас кој ќе го одржи оскаровецот, британскиот кинематографер Роџер Дикинс. Годинашниот добитник на златна...

Започна ИФФК „Браќа Манаки“ (Галерија)

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, синоќа во Битола почна Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. - Благодарам Битола,...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера...

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган...

Славната Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија Кардинале пристигна со својата ќерка,...

Богата филмска програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Во 14 фестивалски програми ќе бидат прикажани речиси 95 филмови на претстојниот 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, кој под...

Квалитетна филмска програма на 39.издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Квалитетна филмска програма и познати имиња на светската кинематографија се очекуваат на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе...

ИФФК „Браќа Манаки“од 22-ри до 29 септември под слоганот „Симнуваме капа“

Под слоганот „Симнуваме капа“ (Hats off), од 22-ри до 29 септември во Битола ќе се одржи 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“,...

Британскиот кинематографер Роџер Дикинс добитник на „Златна камера 300“ за животно...

Британскиот оскаровец Роџер Дикинс, кинематографер на култни филмови како „Бегство од Шошенк“, „Фарго“, „Човекот кој не беше таму“, „Нема земја за стари луѓе“... и...