Ознака: ИТФ

Нова помош од ИТФ за послаборангираните тенисери

Интернационалната тениска федерација (ИТФ) соопшти дека подготвува дополнителни мерки, вклучувајќи и нов фонд за поддршка на понискорангираните професионалци, кои се најпогодени од пандемијата на...

Ролан Гарос во септември, можен нов датум и за САД опен

Вториот годинашен тениски гранслем-турнир, францускиот Ролан Гарос што требаше да се одржи од 24 мај до 7 јуни, ќе се игра помеѓу 20 септември...

Дејвис-купот со нова формула по 118 години!

Тенисерите практично самите се изборија за оваа промена на ова популарно натпреварување На годишното собрание на Меѓународната тениска федерација (ИТФ), која се одржа во Орландо,...