Ознака: итна помош

Дрога вредна 300.000 евра пронајдена во возило на Брза помош во...

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на Брзата помош. Полициските службеници...

Со парите за новогодишно украсување, Чаир купи две амбулантни возила за...

Здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата од Општина Чаир. Средствата наменети за новогодишно украсување, општината ги...

Расчистен случајот со лажното јавување во Итна медицинска помош

Полициската станица Центар го расчисти случајот со лажното јавување во Итна медицинска помош, кој беше сниман и објавен на апликацијата Тикток во неделата, по...

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно случена сообраќајна незгода на пат...

Итната медицинска помош ќе работи 24 часа за време на празниците

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” известува дека за време на новогодишните празници ќе...

Истражување: Богатите имаат поголеми шанси да преживеат срцев удар

Во случај на срцев удар секоја секунда е важна, што значи дека доцнењето на возилата на итна помош може да биде фатално. Подолгото чекање на...

Секој ден над сто луѓе бараат помош во Итната помош во...

Лекарите и медицинските сестри од службата за Итна медицинска помош во Гостивар забележале рекордни 120 интервенции во една смена. Претежно се кај луѓе со здравствени тегоби...