14 C
Skopje
19.9.2018 - 5:42

Ознака: Италија

Италија ќе добие премиер технократ

Џузепе Конте, професор по приватно право на Универзитетот во Фиренца, речиси целосно непознат за повеќето Италијанци и за голем дел од академските кругови, ќе...

Изолираниот живот на новинарот што ја разлути сицилијанската мафија

Паоло Боромети повеќето денови ги поминува во изолација, и покрај тоа што ретко е сам. Тој не прошетал низ парк, ниту по плажите на...

Манчини и официјално нов италијански селектор

По повеќемесечните преговора и шпекулации, Италија конечно го претстави новиот фудбалски селектор. Kлупата на „аѕурите“ ja презеде Роберто Манчини, некогашниот тренер на англиски Манчестер...

Разбиена мрежа за финансирање терористи

Припадниците на италијанската полициска единица за борба против тероризмот разбиле мрежа Сиријци и Мароканци, осомничени дека префрлале пари на екстремисти на Блиски Исток. Полицијата спроведе...

Буфон ќе преземе функција во италијанската репрезентација?

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, по повлекувањето од активната играчка кариера ќе преземе функција во италијанската репрезентација. Како што наведуваат италијанските медиуми тој ќе се...

Матарела ги повика италијанските партии на консултации

Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска ги повика политичките партии на нова рунда консултации за формирање на нова влада. Матарела наведе дека на 7 мај...

Вилата на Микеланџело се продава за 7,5 милиони евра

Вилата која му припаѓала на славниот фирентински уметник Микеланџело Буонароти се продава 7,5 милиони евра. Таа се наоѓа во областа Кијанти, Тоскана, и се простира...

Османи: Македонија наскоро ќе стане дел од Јадранско – Јонскиот макро...

Очекувам набрзо да се приклучиме на Италија и на останатите земји во Јадранско - Јонскиот макро регион, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар...

Антимафијашка акција во Италија, приведени 22 лица

Италијанската полиција денеска приведе 22 лица, осомничени дека се дел од сицилијанската мафија, а во рамки на операцијата за потрага по најбараниот италијански мафијаш,...

Италија цврсто со САД, Франција и Велика Британија во одлуката против...

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска во Парламентот рече дека Италија цврсто стои зад САД, Франција и Велика Британија во одлуката за напад на Сирија,...